Niektórzy ludzie mogą sobie myśleć, że zwalczanie gołębi jest niehumanitarne, że powinniśmy im pozwolić mieszkać na naszym balkonie. Mówią tak ci, którzy nigdy nie mieli problemu z tymi ptakami. Jakie wybrać metody, by uzyskać pożądany rezultat? Jak pozbyć się gołębi z naszego balkonu czy parapetu?

Skuteczność kolców na gołębie vs skuteczność spray’u

kolce na gołębieMetod na odstraszanie ptaków jest wiele. Jednak na którą najlepiej się zdecydować? Na co warto wydać pieniądze? Co będzie najbardziej skuteczne. Omówmy najpierw skuteczność spray’u o zapachu odstraszającym te latające stworzenia. Problem z gołębiami pojawia się zazwyczaj poza domem, na otwartej przestrzeni. W okolicach mieszkania, ale nie w nim. Rozpylanie zapachu odstraszającego będzie więc mało skuteczne. Taka metoda zadziała tylko przez chwilę. Utrzymanie jakiegoś zapachu w powietrzu na otwartej przestrzeni jest wręcz niewykonalne. Lepiej inwestować w bardziej fizyczne i mniej ulotne sposoby. Kolce na gołębie będą najlepszą metodą, która nie ingeruje w nasz balkon tak, jak siatka na ptaki. Nie mają one na celu robienia tym stworzeniom krzywdy. Wbrew pozorom, nie są one głupie i nie nadzieją się na kolec. Mają w sobie instynkt przetrwania, który każe im uciekać od niebezpieczeństw. Będą więc omijać szerokim łukiem także kolce, które mogłyby stanowić zagrożenie. Podwójnie skuteczne będą, gdy pomalujemy je na jaskrawy kolor, na przykład czerwony. Ptaki nie lubią takich barw, więc tym bardziej będą się trzymały z daleka.

Każda z metod odstraszania gołębi jest w jakiś sposób skuteczna. Jednak większość z nich nie działa na dłuższą metę. Warto zainwestować w coś, co nie pomoże tylko na chwilę, a da nam święty spokój na długie lata. Odstraszanie zapachem czy dźwiękiem może okazać się bardziej uciążliwe dla nas niż dla właściwego odbiorcy – niechcianego lokatora ptaka.