Zbiorniki retencyjne, zbiorniki produkcyjne, czy tez instalacje które służą do przekazywania medium w postaci cieczy – wszystkie je łączy fakt, że musi być w nich stale monitorowany poziom cieczy. Jest to bardzo ważne, dla prawidłowej pracy tego typu instalacji. Oczywiście, nie jest to nigdy badane metodą wzrokową, ale za pomocą odpowiednich czujników.

Jak działają wskaźniki poziomu cieczy?

wskaźnik poziomu cieczyWiele instalacji, służących na przykład do przesyłu medium w postaci cieczy, musi mieć stale monitorowany aktualny poziom wody, czy też innego płynnego medium. W przeciwnym wypadku może się zdarzyć, że zbyt niski, lub zbyt wysoki poziom cieszy spowoduje bardzo poważne utrudnienia, w działaniu danej instalacji. Bardzo podobna sytuacja występuje w przypadku zbiorników retencyjnych, ale także i tych produkcyjnych. Również tam, zbyt niski lub zbyt wysoki poziom cieczy może być nie tylko niepożądany, ale także i bardzo groźny w skutkach. Dlatego też w takich właśnie sytuacjach wykorzystuje się tak zwany wskaźnik poziomu cieczy. Jest to specjalny wskaźnik, który umożliwia odczytanie pomiarów na podstawie ciśnienia, które panuje na dnie danego zbiornika. Cieśnienie, wywierane na dana sondę, za pomocą specjalnego impulsu jest wykorzystywane aby ustawić wskaźnik poziomu cieczy na odpowiedniej wartości. Dzięki temu, w bardzo prosty sposób można ustalić, jak duży jest poziom wody w danej instalacji czy też zbiorniku. Oczywiście zarówno same wskaźniki, ja i sondy hydrostatyczne, mogą się bardzo mocno miedzy sobą różnic. Te najważniejsze różnice to głownie to, jak dokładne są wskazania pomiarów danej sondy czy też wskaźnika. Oczywiście, przy wyborze odpowiedniej dla naszej firmy należy zwracać baczna uwagę na ich dokładność, gdyż może mieć to znaczny wpływ na to, jak sprawnie będzie funkcjonowała dana firma. Oprócz zastosowań typowo przemysłowych, wskaźniki poziomu cieczy są także bardzo często wykorzystywane w instalacjach kanalizacyjnych, jak również i wodociągowych. Ich rola w nich jest bardzo podobna, dlatego też również tutaj należy się przyłożyć do wyboru odpowiedniego wskaźnika.

Właściwa praca instalacji kanalizacyjnych, wodociągowych, produkcyjnych czy też innych, które służą do przesyłu czy też gromadzenia medium w postaci cieczy, jest uzależniona od monitorowania jej poziomu. Dlatego też należy stosować jak najwyższej jakości akcesoria i czujniki, które można by było wykorzystywać w celu takiego właśnie monitoringu.