Wielu rolników ma problem z właściwym przechowywaniem używanych przez nich maszyn. Tymczasem ich błędne przechowywanie jest częstym powodem konieczności ich zbyt szybkiej wymiany, na skutek korozji. Dlatego też warto wiedzieć jakie konstrukcje najlepiej nadają się do przechowywania sprzętu rolniczego.

Czy wiata dobrze ochroni maszyny rolnicze?

wiaty na maszyny rolniczePrzechowywanie maszyn używanych do uprawy roli może być nieco kłopotliwe. Wzniesienie odpowiedniego budynku z cegły będzie trwało bowiem bardzo długo, co może być bardzo kłopotliwe szczególnie, gdy nagle ilość używanych przez nas maszyn rolniczych ulegnie zwiększeniu. Dodatkowo, w budynkach murowanych jest bardzo duży problem z odprowadzaniem wilgoci, co może spowodować, że nasze maszyny rolnicze bardzo szybko zaatakuje korozja. Z tego właśnie względu przeważająca liczba rolników wykorzystuje obecnie wiaty na maszyny rolnicze, które wydają się być najlepszym rozwiązaniem na przechowywanie tego rodzaju sprzętu. Wiaty, o ile zostaną w odpowiedni sposób wzniesione, mogą pełnić tak samo skuteczną ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, jak na przykład garaże czy też murowane budynki. Dodatkowo, na zlecenie klienta, wiele firm pokrywa wewnętrzne ścianki i dach wiaty specjalną powłoką antykondensacyjną, która zapobiega gromadzeniu się wilgoci wewnątrz wiaty, która mogłaby być bardzo niebezpieczna dla przechowywanych w niej maszyn. Nie bez znaczenia jest także fakt bardzo szybkiego wznoszenia wiat stalowych – zazwyczaj trwa to nie dłużej niż kilka godzin i jest zależne oczywiście od wybranego przez nas rozmiaru tej konstrukcji. Co do rozmiaru, to długość typowej wiaty na maszyny rolnicze jest praktycznie nieograniczona, przy czym szerokość wynosi maksymalnie kilkanaście metrów – jest to wartość wystarczająca do przechowywania nawet dużej ilości maszyn rolniczych. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że już istniejącą wiatę można bez problemu rozbudować poprzez jej wydłużenie, co w przypadku budynków murowanych jest znacznie bardziej skomplikowane.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak skomplikowane może się okazać znalezienie odpowiedniego miejsca na przechowywanie sprzętu i maszyn rolniczych. Warto jednak aby wznoszenie wybranej przez nas konstrukcji nie trwało zbyt dużo czasu, a znajdujące się w niej maszyny miały zapewnioną ochronę przed wilgocią.