Niekwestionowaną ozdobą każdego ogrodu są kwiaty. Podnoszą one nie tylko walor estetyczny dzięki swojemu wyglądowi, ale również sprawiają, że cała przestrzeń w ogrodzie wypełnia się przyjemnym dla naszych zmysłów zapachem. Warto w związku z tym zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiednich kwiatów. Wiele osób ceni sobie rośliny, które przy minimalnym efekcie pracy dają możliwość osiągnięcia wspomnianych efektów.

Czy warto uprawiać lawendę?

profesjonalne cięcie lawendyW ostatnich latach można zauważyć zdecydowane zainteresowanie uprawą wielu ciekawych bylin, które poza dużą prostotą w wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych nie wymagają od nas większego zaangażowania. Ponadto dostarczają nam bardzo dużą ilość kwiatów od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Przykładem tego rodzaju byliny jest między innymi lawenda. Lawenda jest byliną o krzaczastym pokroju. Na wąskich pędach posiada nieduże kwiaty o kolorze fioletowym, albo różowym, które bardzo ładnie pachną. Ich zaletą jest również skuteczne odstraszanie komarów. Dzięki temu mając posadzone w ogrodzie krzaczki lawendy możemy cieszyć się dużą swobodą w zakresie mniejszej ilości pracy oraz pozbawienia z naszego najbliższego otoczenia chmar komarów. Lawenda jak już wspomniano należy do jednej z najbardziej prostych w uprawie bylin. Nie mniej jednak, jak każda roślina wymaga od nas nieco uwagi. Powinniśmy przede wszystkim dokonywać regularnego cięcia pędów lawendy. Powinniśmy to robić dwa razy do roku. Pierwszy raz wiosną, a potem jesienią. Dzięki temu krzaczki zachowają bardzo estetyczny i zwarty pokrój. Jeśli chodzi o profesjonalne cięcie lawendy powinno być ono dokonywane przy użyciu ostrego sekatora. W ten sposób będziemy mieli pewność, że nie poranimy naszej rośliny. Ponadto starsze pędy lawendy mogą być dość twarde. Z tego też powodu warto zaopatrzyć się w naprawdę ostry sekator do jej cięcia.

Odpowiednie przygotowanie się do tego rodzaju zabiegu da nam możliwość odpowiedniego zabezpieczenia się przed różnego rodzaju skutkami wiążącymi się z brakiem cięcia. Dzięki temu krzaczek w dalszym ciągu będzie zdrowo rósł i co roku będzie usłany w dużej ilości kwiatów. Pedy kwiatowe z lawendy również możemy ścinać w okresie kwitnienia. Nawet po ususzeniu dają one bardzo ładny zapach. W związku z tym warto jest mieć to na uwadze.