Obecnie coraz większa ilość maszyn działa w oparciu o napęd hydrauliczny. Wynika to z faktu większej oszczędności podczas używania tego typu napędu, a także jego mniej szkodliwym wpływie na środowisko. Cały system napędu hydraulicznego działa w oparciu o powiązane ze sobą elementy, z których każdy pełni tak samo istotną rolę.

Co wchodzi w skład siłowego napędu hydraulicznego?

elementy hydrauliki siłowejZ biegiem czasu coraz większa ilość maszyn działa w oparciu o napęd hydrauliczny. Dotyczy to maszyn używanych w produkcji, rolnictwie a nawet samochodów. Jak każdy zdaje sobie sprawę, w skład napędu hydraulicznego wchodzą niezwykle ważne elementy hydrauliki siłowej. Elementy te, działając wspólnie, są w stanie wprawić maszynę w ruch i umożliwić jej działanie. W skład tych elementów wchodzi między innymi pompa, która umożliwia dotarcie oleju napędowego do wszystkich elementów układu, przewody ciśnieniowe, przez które przepływa wspomniany płyn, oraz siłowniki. Siłowniki są ostatnim elementem, do którego dociera olej napędowy. Następnie, dzięki mocy przekazywanej przy pomocy oleju hydraulicznego i przy wykorzystaniu cylindrów silnika, w ruch wprawiane są tłoki silnika. Moc takiego napęd hydraulicznego zależy głównie od wielkości zbiornika na ciecz napędową. Im większy zbiornik tym wyższe osiągi. Oczywiście należy jeszcze raz podkreślić, że w funkcjonowaniu hydrauliki niezmiernie ważną rolę odgrywają wszystkie jej elementy, nie tylko wspomniana pompa, zbiornik czy silnik. Duże znaczenie mają wiec wszystkie węże hydrauliczne, ich zakucia czy też rozdzielacze. Z tego też względu wszystkie zastosowane w hydraulice elementy musza być odpowiednio odporne, zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i te spowodowane przez wysokie temperatury. Bardzo ważne jest również aby przeprowadzać okresowe kontrole stanu technicznego wszystkich elementów hydrauliki siłowej i w razie potrzeby wymienić je na nowe. Tylko to jest w stanie uchronić nas przed zużyciem się jakiegoś elementu hydrauliki, co wpłynie na działanie całego układu. Aktualnie napędy hydrauliczne ulegają coraz większym ulepszeniom przez co ich żywotność zwiększa się.

Trudno wyobrazić sobie współczesne maszyny używane do produkcji czy w rolnictwa bez napędu hydraulicznego. Maszyny opierające swoje działanie o ten napęd są bardziej niezawodne, pracują ciszej, a ich eksploatacja jest bardziej bezproblemowa. Ważne jednak, aby okresowo kontrolować stan wszystkich elementów wchodzących w skład napędu hydraulicznego.