Góry zarówno latem jak i zimą przyciągają coraz więcej turystów i miłośników pieszych wędrówek. Nic dziwnego. Góry przyciągają nas pięknymi krajobrazami i świeżym powietrzem. Coraz więcej osób decyduje się na spędzanie weekendów czy urlopów na pieszych wędrówkach. Decydując się na taką formę spędzania czasu powinniśmy jednak zwrócić uwagę na dobrze dobrane obuwie. 

Wybór butów do wędrówek górskich

buty do wędrówek górskichCzym więc kierować się przy wyborze odpowiedniego obuwia? Wszystko zależy od tego do czego takie obuwie jest nam potrzebne, jakie mamy doświadczenie w wędrówkach, w jakich warunkach będziemy w nich chodzić, o jakiej porze roku i na jakim terenie. Jeżeli chodzi o obuwie letnie, które będzie nam służyć do turystyki na niższych terenach powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich przewiewność i lekkość. Powinny one mieć jednak wzmocnioną podeszwę a samo obuwie powinno być wykonane z miękkich, lekkich tkanin oraz skóry np. zamszowej. Najistotniejsze jest aby zapewniały nam doskonałą stabilizację i ochronę kostki. Zapobiegniemy dzięki temu wielu kontuzjom i urazom. Takie buty do wędrówek górskich zapewnią nam komfort i swobodę ruchu. Jeśli chcemy w naszych butach przemierzać bardziej wymagające trasy bądź jesteśmy bardziej doświadczeni w wędrówce wysokogórskiej powinniśmy zaopatrzyć się w obuwie bardziej stabilne. Powinno być ono wykonane z grubszych i mocniejszych materiałów (najlepiej skór) które zapewnią nam ochronę przed urazami. Oczywiście takie obuwie musi być wyższe tak aby zapewniało komfort, wzmocnienie o ochronę naszej kostki. Takie obuwie powinno też mieć wzmocnionę, zdecydowanie grubszą podeszwę. Warto aby takie obuwie było wodoszczelne (z dodatkową warstwą membrany) ale jednocześnie oddychające. Warto wtedy rozważyć zakup butów które będą miały wstawki z siateczki lub innej oddychającej tkaniny która zapewni nam dodatkową cyrkulację powietrza.

Wybór odpowiednich butów służących do górskich wędrówek nie jest prosty. Mnogość wzorów i modeli może przyprawić o zawrót głowy. Konieczne jest przemyślenie jakich butów potrzebujemy i jakie powinny spełniać funkcje. Najważniejsza jest tutaj stabilność i ochrona przez urazami i kontuzjami. Powinny być one dobrej jakości tak, aby służyły nam w dobrej formie przez wiele lat.