Popularność studni z każdym rokiem spada, ale wiele osób w dalszym ciągu chce lu musi z nich korzystać. Wiele osób decyduje się na wykopania studni głębinowej, która umożliwia dostęp do wody w znacznie lepszej jakości. Aby studnia ta spełniała swoje zadanie prawidłowo, konieczne jest jednak jej właściwe obudowanie.

Korzyści stosowania obudowy do studni z polietylenu

zabudowa studni z polietylenuJeszcze kila lat temu, do zabezpieczania wewnętrznych ścian studni stosowano kręgi betonowe. Jak się jednak okazało metoda ta miała wiele wad, które dawały o sobie znać zwłaszcza po dłuższym upływie czasu. Z tego też względu zaczęto poszukiwać innych rozwiązań na obudowę studni, a najpopularniejszym jest bez wątpienia zabudowa studni z polietylenu. Dlaczego ten sposób zabudowy studni jest lepszych od kręgów betonowych? Przede wszystkim sposób montażu jest dużo prostszy w porównaniu do swojego poprzednika, gdzie wymagane było stosowanie ciężkich maszyn budowlanych, ze względu na to, jak ciężki beton jest. Dodatkowo obudowy betonowe, w porównaniu do tych z tworzyw sztucznych, z czasem wykruszają się i stopniowo tracą swoją szczelność, co powoduje, że wody gruntowe, które są znacznie niższej jakości, przedostają się do wód głębinowych, a tym samym woda, którą czerpiemy z biegiem lat również znacząco traciła na swojej jakości. Tymczasem montaż obudowy studziennej z tworzyw sztuczny jest dużo prostszy i przede wszystkim mniej uciążliwy i czasochłonny. Dodatkowo, obudowy tego typu wyposażone są w wiele różnego rodzaju uszczelek, dzięki czemu ryzyko łączenia się wód gruntowych z głębinowymi jest niemal zerowe. Ściany zabudowy stworzone z tego typu tworzywa nie wchodzą dodatkowo w żadne reakcje z chemiczne, które mogłyby wynikać ze stałej styczności z glebą, a dodatkowo zapobiega ryzyku przemarzania wód. Jest to więc najlepszy sposób, jeżeli zależy na na wykopaniu i wybudowaniu nowoczesnej studni, z której będziemy mogli pobierać wodę o bardzo wysokiej jakości, która z biegiem lat nie będzie zmieniać się na gorsze.

Na jakość wód, które możemy czerpać z naszej studni główny wpływ ma sposób,w jakim ją wybudujemy. Można z całą pewnością stwierdzić, że studnie tworzone z kręgów betonowych stały się obecnie przestarzałe i należy zacząć rozglądać się za bardziej nowoczesnymi rozwiązaniami.