Instalacje fotowoltaiczne służyły najczęściej do zapewnienia zasilania, częściowego lub całkowitego, w prywatnych domach, aczkolwiek coraz częściej zdarzało się, iż były stosowane również jako system ogrzewania. Panele konwertujące energię słoneczną w ciepło były bowiem równie rozpowszechnione, i tak samo skuteczne co ich bardziej znane odpowiedniki. Dzięki zaletom bardzo podobnym do tych posiadanych przez panele służące do zasilania domów, bardzo szybko zyskały one przychylne opinie użytkowników.

Nowoczesny kolektor fotowoltaiczny

kolektory słoneczne jaworznoMożliwość zainstalowania ekonomicznego, a jednocześnie bardzo skutecznego systemu ogrzewania, nie wymagającego stałego nadzoru była atrakcyjna dla wielu właścicieli prywatnych domów, zwłaszcza tych w których nie był zamontowany żaden nowoczesny układ grzewczy. Zwłaszcza posiadacze zasilania fotowoltaicznego decydowali się na rozszerzenie infrastruktury o kolektory słoneczne Jaworzno. Działały one bowiem na takiej samej zasadzie jak panele służące do generowania prądu elektrycznego, choć zamieniały energię słoneczną na cieplną, i mogły być stosowane z niemal wszystkimi dostępnymi centralnymi układami grzewczymi. Były one o tyle atrakcyjną odmianą ogrzewania iż nie wymagały zewnętrznego źródła zasilania lub kosztownego paliwa, używając część konwertowanej energii do zasilenia obiegu wodnego, i w przeciwieństwie do paneli prądotwórczych, nawet niewielka ilość kolektorów wystarczyła do obsługi średniej wielkości prywatnego domu z prawidłowo wykonanym ociepleniem. Nie wymagały one więc wyznaczenia dużej ilości miejsca by działać skutecznie i wydajnie, choć producenci nadal radzili montaż w miejscu jak najsilniej nasłonecznionym. Stosunkowo prosta konstrukcja instalacji była ogromną zaletą dla wszystkich właścicieli starych domów, w których montaż nowego ciągu wodnego byłby utrudniony lub niemożliwy ze względu na budowę samego domu.

Kolektory oraz panele prądotwórcze posiadały niemal identyczną budowę zewnętrzną, dlatego też mogły być zamiennie stosowane z wszystkimi automatycznymi wysięgnikami, służącymi do ustawiania paneli w optymalnej pozycji. W przydomowych elektrowniach słonecznych były one natomiast instalowane razem z pozostałymi panelami, mimo odmiennego zadania, gdzie mogły działać z największą skutecznością.