Cienkie węże, jakie są częścią każdego zestawu lakierniczego i malarskiego wystarczają do większości amatorskich zastosowań. Bardzo często okazuje się jednak iż nie należą one do najlepszych elementów wyposażenia podczas pracy z profesjonalnym sprzętem pneumatycznym, gdyż szybko pokazują swoje wady.

Węże do przemysłowych urządzeń pneumatycznych

przewody pneumatyczne poliuretanoweStandardowe węże najczęściej mają bardzo mały przepływ powietrza, szybko ulegają odkształceniu, i są na tyle cienkie, by ulegać zablokowaniu po wygięciu bardzo łatwo. Podczas gdy są one wystarczające dla amatorów, pracownicy zakładów lakierniczych i profesjonalni artyści nie uważają ich za dostatecznie dobre, dlatego też są one najczęściej wymieniane na zdecydowanie wydajniejsze i lepsze węże. Najczęściej wykorzystywane są za to przewody pneumatyczne poliuretanowe o bardzo twardych ścianach. Nie są one może tak giętkie jak standardowe przewody w narzędziach pneumatycznych, aerografach i pistoletach malarskich, aczkolwiek są znacznie mniej podatne na zmniejszanie przepływu powietrza, gdyż nie ulegają odkształceniu równie łątwo co zwykłe warianty węży pneumatycznych. Mogą one bez trudu znosić nacisk sięgający do kilkuset kilogramów, a mimo twardości nie pękają łatwo i nie są podatne na uszkodzenia. Najlepiej nadają się jednak do profesjonalnych, przemysłowych narzędzi malarskich i lakierniczych, oraz do każdego wyposażenia które napędzane jest sprężonym powietrzem.

Może się okazać iż do zastosowań artystycznych będą zbyt sztywne, przede wszystkim dla tych osób, które nie są przyzwyczajone do pracy z mało elastycznymi przewodami. Z racji wysokiej trwałości i wytrzymałości, przewody poliuretanowe są standardowymi wężami w każdym zakładzie lakierniczym, oraz w większości stanowisk pracy.