Upał jest czymś, do czego najprawdopodobniej musimy się powoli przyzwyczajać. Średnia temperatura w Polsce i na świecie rośnie z roku na rok, a w czasach, kiedy mamy coraz mniej terenów zielonych a coraz więcej otaczającego nas betonu, ludzie radzą gorzej sobie z wysokimi temperaturami. Nie pomaga też fakt, że jesteśmy starzejącym się społeczeństwem, a co za tym idzie rośnie liczba seniorów, którzy są szczególnie narażeni na przebywanie w wysokich temperaturach.

Zbawienna rola kurtyn wodnych

kurtyny wodneW wielu miastach po przekroczeniu określonej temperatury udostępniane są w wybranych miejscach specjalne kurtyny wodne, które mają umożliwiać mieszkańcom schłodzenie się. Przy tego typu miejscach zawsze gromadzą się tłumy osób spragnionych zaznania chłodu dlatego nic dziwnego, że kurtyny i mgiełki wodne pojawiają się też w wielu innych miejscach, nie koniecznie nadzorowanych już przez miasto. Kurtyny często zlokalizowane są przy największych centrach handlowych, dzięki czemu klienci ściągani są przez zarządzających tuż przed drzwi galerii handlowej, a stąd już tylko mały krok do wstąpienia do galerii i skorzystania z oferty znajdujących się w nich sklepów i restauracji. A to właśnie lokale gastronomiczne, przede wszystkim te zlokalizowane w parkach lub posiadające własne zielone ogródki są kolejnym miejscem, w którym można natrafić na mgiełkę wodną stworzoną specjalnie dla klientów danego lokalu. Kurtyny wodne można też zainstalować we własnym ogrodzie, a w sklepach internetowych bez większych problemów można znaleźć gotowe zestawy z instrukcją obsługi, która nie powinna przysporzyć nam wielu kłopotów z instalacją. Na takie rozwiązanie decyduje się ostatnio coraz więcej osób, ponieważ jest to rozwiązanie stosunkowo tanie i bardzo wydajne, które pozwala na uzyskanie ulgi dla całej rodziny i odwiedzających nas gości.

Instalacje służące do ochłody w najbardziej upalne miesiące stają się coraz popularniejsze w naszym kraju. Kilkanaście lat temu dużym zainteresowaniem cieszyły się baseniki z wodą dla dzieci, jednak mgiełki wodne są znacznie bardziej praktyczne, ponieważ pozwalają na schłodzenie się nie tylko dzieci, ale też i dorosłych. Najtańsze zestawy można kupić już za kilkadziesiąt złotych, stąd już niedługo będą one standardowym wyposażeniem większości domów z ogrodami.