Kluczową kwestią, którą należy rozwiązać przed rozpoczęciem działalności, jest podjęcie decyzji, jaką formę działalności podejmiemy. Każda forma prawna ma swoje zalety i wady, a także możliwości i ograniczenia, dlatego podjęcie decyzji o tym jaką będziemy prowadzić działalność i jaki będzie charakter firmy jest kluczowe. Następnie należy firmę zarejestrować zgodnie z niemieckim prawem i gotowe – można zacząć działać i zarabiać, bez żadnych problemów.

Szybkie zakładanie firmy w Niemczech

jak otworzyć firmę w niemczechCoraz częściej Polacy szukają klientów za granicą. Co ciekawe, fachowcy z kraju są bardzo poszukiwani i cenieni. Czasem bardziej opłaca się założyć firmę za granicą i tam też działać. Jak to zrobić? Jeżeli zastanawiamy się, jak otworzyć firmę w niemczech, odpowiedź brzmi: łatwo. Co ważne, aby założyć firmę w Niemczech nie trzeba mieć tam stałego adresu zamieszkania. To wielkie udogodnienie dla wszystkich obcokrajowców, którzy chcą tam pracować. Dzięki temu możemy mieszkać w Polsce i korzystać np. Z wirtualnego biura za granicą. Wadą tego rozwiązania jest brak możliwości ubiegania się o różne zwolnienia podatkowe. Niemiecki podatek od sprzedaży to Gewerbe. Musi go opłacić nie tylko osoba prowadząca Gewerbe, ale także kilka rodzajów spółek osobowych (spółka jawna, spółka komandytowa, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością). Zwolnieni są natomiast przedsiębiorcy wykonujący tzw. Pracę na własny rachunek. Zakładanie firmy w Niemczech jest zdecydowanie łatwiejsze niż w Polsce. Kompletny, prosty i przyjazny system podatkowy wymaga mniej formalności i niższego progu podatkowego – te czynniki mogą nadrobić wszelkie niedogodności związane z umowami o pracę. Prowadząc własną działalność gospodarczą musisz samodzielnie pozyskiwać klientów, wykupić ubezpieczenie zdrowotne i wykonać wszystkie zabiegi. Posiadanie własnego biznesu to większa odpowiedzialność, ale także większe zyski. To bardzo dobre rozwiązanie. Koszty są stałe i łatwo je określić. Co więcej, szlaki dla Polaków są tam przetarte i wiele osób działa już u naszych zachodnich sąsiadów, z dużym sukcesem.

Złożenie firmy jest proste, o czym jednak powinien pamiętać każdy przedsiębiorca? W przypadku działalności gospodarczej szczególnie ważne jest prowadzenie ewidencji, ponieważ nawet po skompletowaniu ewidencji należy ją przechowywać przez 6 do 10 dni. Jest to szczególnie ważne w dokumentach związanych z rejestracją firmy, dokumentach pracowniczych, zestawieniach dochodów, nazwach firm i adresach klientów, informacjach o świadczonych usługach czy lokalizacjach usług.