Rosnąca świadomość wielu osób odpowiedzialnych za pola uprawne sprawiła, iż jednym z bardziej ważnych elementów uprawy jest czas nawożenia. Najistotniejszą rolę ma wapno, które jest niezbędne w różnorodnych procesach. Dzięki wapnu będziemy mogli cieszyć się udanym plonem bez żadnych powikłań chorobowych czy słabego wzrostu. Warto wybierać dobrej jakości producenta wapna, a przy tym wcześniej dobrać odpowiednią jego ilość.

Wapno tlenkowego na pole uprawne

tanie wapno tlenkowe nawozoweKażdego roku ważne jest to, aby pola uprawne miały odpowiedni plon mogący zaspokoić potrzeby niemal całego świata. Dlatego tak ważne jest stosowanie metod, dzięki którym będziemy mogli cieszyć się zdrowym oraz dużym plonem. Jedną z ważniejszych kwestii jest sianie i rozsad w pełni zdrowych nasion oraz sadzonek. Kolejnym ważnym elementem jest system nawadniania oraz profilaktyka przeciw szkodnikom. Mimo to najważniejsze jest wapnowanie w okresie jesiennym w bezwietrzne dni z uwagi na pylenie tego produktu. Obecnie tanie wapno tlenkowe nawozowe znajdziemy w wielu sklepach ogrodniczych w różnych cenach. Warto jednak wiedzieć, iż ważniejsze od ceny wapna jest jego zastosowanie w odpowiedniej dawce. Dlatego przed nawożeniem sprawdźmy odczyn gleby. Dzięki wapnu nasza gleba nie będzie miała kwaśnego pH oraz choroby jak kiła kapusty będą dla nas rzadko występującym zjawiskiem. Wapno również poprawia wchłanianie innych składników odżywczych przez rośliny. Istotne jest też to, że inne nawozy mineralne stosujemy parę tygodni po wapnowaniu. W ten sposób jesteśmy w stanie pozwolić wapnu odpowiednio rozłożyć się w glebie i przygotować ją na kolejne składniki odżywcze. Tak przygotowana gleba będzie idealnym środowiskiem na rozwój dużego i wartościowego plonu. Nie rezygnujmy z tego, ponieważ w innym wypadku rośliny mogą rosnąc bardzo małe lub obumrą.

Jeśli chcemy, aby nasz plon każdego roku obfitował w silne rośliny warto przemyśleć sprawdzenie odczynów gleby, a także zastosowanie odpowiednich nawozów. Być może niezbędne będzie stosowanie wapna tlenkowego, które ma niezwykle ważny wpływ na pH gleby oraz to jak pochłaniane będą inne składniki mineralne z innych nawozów, jak również późniejsze wchłanianie ich przez roślinność. Wapno to niezbędnik każdego płodnego pola uprawnego.