Praca w laboratorium to nie lada wyzwanie. Aby być dobrym pracownikiem trzeba posiadać liczne cechy, takie jak np. dokładność i cierpliwość. Bez nich wykonywanie skomplikowanych analizy chemicznych może okazać się bezcelowe. Praca w laboratorium to także niekiedy troska o swoje zdrowie. W otoczeniu licznych chemikaliów bardzo łatwo o zatrucie. Z kolei praca z materiałem biologicznym wiąże się z narażeniem na zatrucie lub zarażenie się chorobą. Właściwie zagospodarowana przestrzeń robocza pozwala jednak obniżyć to ryzyko.

Zalety korzystania z dygestorium

dygestorium laboratoryjneJak uchronić laborantów przed pojawiającymi się zagrożeniami? To pytanie zadaje sobie prawie każdy właściciel tego typu firmy. Przede wszystkim należy zaopatrzyć ich w specjalistyczny sprzęt, który ogranicza to ryzyko. Jednym z nich jest z pewnością dygestorium laboratoryjne. To urządzenie pozwala także na stworzenie swoistej strefy roboczej w obrębie której analizy są wykonywane dokładniej i szybciej. Jego niewątpliwą zaletą jest także ochrona pracownika. Dygestorium posiada wyciąg, który zbiera z otoczenia szkodliwe opary kwasów i zasad. Tym samym osoby będące w danym pomieszczeniu mogą oddychać swobodnie. Na pochwałę zasługuje także ochrona przed poparzeniami. Pomiędzy dokonującym analizy pracownikiem, a strefą roboczą znajduje się szyba, która chroni pracownika np. przed oblaniem się żrącymi substancjami. Wnętrze dygestorium pozwala na nieprzerwaną i sprawną pracę. Jest w nim miejsce na niezbędne odczynniki chemiczne. Znajdują się również gniazdka elektryczne oraz siłowego do których można podłączyć inny sprzęt laboratoryjny. Niezwykle ważny jest także zlew – pozwala on na pozbycie się niepotrzebnych zlewek, które tylko przeszkadzają. Szerokość dygestorium pozwala niekiedy na jednoczesną pracę kilku pracowników. Wszystko znajduje się pod ręką, a i nie trzeba martwic się o swoje zdrowie.

Do jednych z najczęściej używanych w laboratoriach urządzeń należy niewątpliwie dygestorium. Bez niego nie możliwe byłoby wykonywanie nawet prostych analiz chemicznych z użyciem silnym kwasów i zasad. Urządzenie to wydziela także strefę roboczą w laboratorium. Pozwala na gromadzenie wszystkich niezbędnych czynników w jednym miejscu. Jednocześnie przyspiesza pracę i zmniejsza ryzyko wystąpienia wypadku.