Na pewno każdy z nas boryka się z różnego rodzaju problemami. Jedni mają ich więcej, inni nieco mniej, jednak wszystkich łączy jedno, a mianowicie chęć ich rozwiązania. Wiadomym jest, że najlepszym sposobem na rozwiązanie większości naszych problemów jest znalezienie ich przyczyny. Okazuje się jednak, że nie zawsze jest to tak łatwe, jak mogłoby się wydawać początkowo. Z biegiem lat zapominamy, że przyczyną wielu naszych problemów mogą okazać się relacje rodzinne. Choć wydaje się to abstrakcyjne to jednak tak jest.

Skuteczna terapia systemowa pozwoli nam rozwiązać problemy

indywidualna terapia systemowa w krakowieZaburzone, nieprawidłowe, czy też całkowicie zerwane więzi rodzinne oddziałują na nasza psychikę, a w efekcie prowadzić mogą do odmiennego postrzegania otaczającego nas świata, poszczególnych sytuacji, a także problemów. Mamy zupełnie inne podejście do kontaktów międzyludzkich, a to właśnie głównie na nich opiera się przecież nasze życie. Warto wiec zdawać sobie sprawę z tego, że teoria Berta Hellingera, która mówi, że przyczyną większości naszych problemów w dorosłym życiu są problemy z relacjach rodzinnych, jest naprawdę uzasadniona. Na swojej teorii oparł on sposób wykorzystywany w psychoterapii, a więc ustawienia systemowe. Indywidualna terapia systemowa w Krakowie odbywa się w kilku punktach. Terapię prowadza specjaliście z dużym doświadczeniem, dzięki czemu możemy mieć pewność, że wszystko pójdzie zgodnie z naszym planem. Jeśli chodzi o przebieg takiej terapii to jest to jeden z rodzajów terapii grupowej. Początkowo osoba jej poddawana w kilku zdaniach nakreśla swój problem i opisuje sytuację rodzinną, a następnie członkowie grupy wcielają się w role poszczególnych członków rodziny danej osoby. Prowadzący terapię ustawia ich w przestrzeni w taki sposób, który odzwierciedla łączące ich więzy i relacje. Następnie specjalista zadaje trafne pytania, dzięki którym poszczególni członkowie grupy mogą dokładnie opisać towarzyszące im uczucia, emocje, co myślą, co planują, a także mogą pokazać osobie poddawanej terapii dlaczego postąpili tak, a nie inaczej.

Pytania zadawane przez prowadzącego są na tyle trafne, że wywołują prawdziwe emocje, mimo, że w rzeczywistości sytuacja nie dotyczy osób, które uczestniczą w terapii w sposób bezpośredni. Z tego też powodu podczas terapii może towarzyszyć nam płacz, strach, złość, czy też ogromna euforia. Warto również zdawać sobie sprawę z tego, jak wiele możemy zyskać już po jednej sesji terapeutycznej ustawień systemowych. Okazuje się bowiem, ze jest to jedna z szybszych pod względem efektów metod.