Zbliżał się czerwiec, a co za tym idzie początek sezonu truskawek. Zawsze kupuję te owoce na lokalnym ryneczku u jednego handlarza. Mam pewność, że jego owoce są smaczne, zdrowe i soczyste. Dodatkowo handlarz zapewnia, że uprawia je w sposób ekologiczny bez dodatku sztucznych nawozów. Jestem przekonana, że jego truskawki są najlepsze w mieście. Byłam ciekawa jak rok po roku udaje mi się osiągać takiego dobre plony. Postanowiłam się go o to zapytać.

Jak uprawia się najlepsze truskawki?

najlepsze truskawkiKtóregoś dnia udałam się po truskawki na targ już późno popołudniu, kiedy większość handlarzy zwinęła już swoje stragany. Kupiłam kilka łubianek truskawek i zapytałam się sprzedawcy, jak udaje mu się uprawiać takie dobre truskawki. Dowiedziałam się od niego, co robić, żeby mieć najlepsze truskawki w mieście. Powiedział on, że truskawki potrzebują przede wszystkim odpowiedniej równowagi kwasowo – zasadowej gleby. Tylko wtedy są odporne na szkodniki chorobotwórcze oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Szczególnie anomalie pogodowe potrafią popsuć plantację truskawek, ponieważ owoce te rosną przy samej glebie i są bardzo narażone na późne przymrozki czy burze z gradem. Aby wyhodować najlepsze truskawki należy więc nawozić glebę naturalnymi nawozami zawierającymi składniki mineralne i aminokwasy takie jak magnez, żelazo, potas czy fosfor. Dzięki temu truskawki są odporne, a dodatkowo składniki te odpowiadają za odpowiedni wzrost truskawek i obfite plony. Dzięki temu na sadzonkach zawiązuje się wiele kwiatostanów, które dadzą obfite plony i słodkie, bardzo soczyste truskawki. Niektóre składniki mineralne odpowiadają bowiem również za smak i kolor truskawek. Dowiedziałam się od niego również to, że takie nawozy najlepiej jest stosować w formie płynnej.

Dzięki temu rośliny mogą pobierać odpowiednie składniki mineralne i aminokwasy nie tylko poprzez system korzeniowy, ale także w sposób dolistny. Jest to dodatkowe zabezpieczenie wydajności nawozów, ponieważ przy obfitym w deszcze lecie, składniki mineralne zawarte w glebie lubią się wypłukiwać i gleba jałowieje. Teraz już wiem, jaka jest tajemnica uprawy najlepszych truskawek w mieście. Wiem też, jak to możliwe, że takie smaczne truskawki są jednocześnie ekologicznie i nie zawierają sztucznych dodatków.