Kleszcze są tak małe, że ciężko je dostrzec na ubraniu, a co dopiero w trawie. Dlatego też konieczne jest minimalizowanie ryzyka kontaktu z nimi, poprzez zasłanianie ciała i głowy. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, zatem niezbędna jest systematyczna kontrola ciała.

Gdzie wykonać badania na boreliozę?

badanie w kierunku boreliozy cenaKiedy ukąsi nas komar, to przeważnie to odczujemy, jednak kiedy zrobi to kleszcz, to przeważnie nie mamy o tym pojęcia. I w tym tkwi problem, gdyż to bardzo ważna informacja, dzięki której możemy się uchronić przed ewentualnym zakażeniem boreliozą lub też szybko rozpocząć leczenie, jeżeli się okaże, że był on nosicielem wirusa. Jeżeli będziemy należeli do grona trzydziestu procent ludzi, u których pojawia się na skórze, w miejscu ukąszenia, charakterystyczny rumień, to będziemy mieli pewność, że to ślad po kleszczu. W takim przypadku należy się niezwłocznie udać do lekarza, aby wykonać badanie w kierunku boreliozy cena jego wynosi około sto czterdzieści złotych. Do jego wykonania jest pobierana krew, w której szuka się przeciwciał, świadczących o zakażeniu boreliozą. Wiele osób myśli, że jest to bardzo ciężka choroba, które jest nieuleczalna, jednakże prawda jest nieco inna, ponieważ jest wręcz odwrotnie. Jeżeli borelioza zostanie wcześnie zdiagnozowana i będzie szybko wprowadzona odpowiednia antybiotykoterapia, to z pewnością powrócimy do zdrowia już po około miesiącu. Borelioza może być niebezpieczna w przypadku, kiedy nie zostanie rozpoznana, a pacjent żyje w nieświadomości zakażenia.

Co prawda do dzisiaj nie ma skutecznej szczepiony przeciw boreliozie, ale jest szczepionka przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu, które powodują te pajęczaki. Choć są bardzo małe, to mogą powodować poważne komplikacje, a nawet trwałe zmiany zachodzące w organizmie.