Szybkie media społecznościowe to nie tylko rozrywka. Wiele osób wykorzystuje Instagrama do doskonalenia swoich umiejętności. Szczególnie łatwo znaleźć warsztaty fotograficzne z Instagrama, które w bardzo skrótowy sposób uczą, jak wykonać konkretne zdjęcie. Dlatego obserwując poczynania swoich mistrzów fotografii, można otrzymać od nich ważną lekcję dla swojej drogi fotograficznej i nadać odpowiedni kierunek swojej działalności.

Fotograf i warsztat z Instagrama

warsztaty fotograficzne z InstagramaCharakterystyka tego portalu sprawia, że coraz więcej osób przenosi swoje portfolio na Instagram. Dzięki temu zwykły człowiek, prokrastynujący po pracy lub w przerwie od niej może na bieżąco śledzić działalność inspirujących go fotografów oraz poznać ich, jako osoby. Coraz częściej są także organizowane warsztaty fotograficzne z Instagrama pozwalające na zapoznanie się z technikami robienia zdjęć wykorzystywanymi przez znany i cenionych fotografów. Ze względu na miejsce ich organizowania trzeba się liczyć z tym, że w większości mogą one dotyczyć głównie fotografii produktowej. Szczególnie popularne są kursy dotyczące wykonywania dopracowanych fotografie flat lay, co ma zastosowanie w fotografii reklamowej oraz lekcje wykonywania apetycznych zdjęć potraw, które królują na Instagramie. Znam także fotografów, którzy raz w tygodniu zdradzają tajniki swoich zdjęć umieszczając te informacje w stories, tak aby zniknęły po określonym czasie. Jest to nie lada gratka dla osób, które dopiero kompletują sprzęt i mogą na własne oczy przekonać się, jakim sprzętem zostało wykonane dane zdjęcie oraz usłyszeć, jak odpowiednio pokierować modelem, aby osiągnąć taki efekt. Tego typu mini lekcje są popularne wśród komercyjnych fotografów, zajmujących się tak zwaną fotografią dziecięcą, czyli komercyjnymi sesjami dla rodzin. 

Korzystając z mediów społecznościowych warto także korzystać z innych form nauki. Bardzo popularne są także grupy zrzeszające pasjonatów fotografii, do których można trafić po udziale w warsztatach fotograficznych z Instagrama i na bieżąco konsultować swoje zmagania z aparatem. Jest to o tyle fajne rozwiązanie, że takie miejsca działają na zasadzie grup wsparcia, nie tylko merytorycznego, ale także pomagają znaleźć w sobie motywację, aby zdobyta wiedza nie poszła w las.