Zaletą zamka szyfrowego jest niezależność od klucza mechanicznego. Dla większego bezpieczeństwa należy pamiętać, aby nie dopuścić do sytuacji, w której kod mógłby być przekazany osobom nieupoważnionym. Wysokiej jakości, certyfikowane zamki szyfrowe nie mogą zostać otwarte przez osoby nieupoważnione po prostu przez wsłuchanie się w dźwięk zamka.

Elektroniczne zamki szyfrowe dla szaf pancernych

szafy pancerne s1Elektroniczne zamki szyfrowe (jakie posiadają m.in. szafy pancerne s1) są coraz częściej stosowane, ponieważ procedura otwierania poprzez wpisanie kodu otwierającego jest postrzegana jako wygodniejsza. Ich zaletą jest niezależność od kluczy mechanicznych oraz możliwość przypisania różnych kodów otwarcia różnym osobom. W połączeniu z programami odczytu (dostępnymi dla niektórych zamków) można analizować osobiste dzienniki blokad. Zasilanie odbywa się zazwyczaj z baterii z możliwością podłączenia zewnętrznego zasilacza w przypadku wyczerpania baterii. Zaprogramowany kod otwarcia jest zachowany nawet w przypadku awarii lub wyczerpania wbudowanej baterii. Trwałość i funkcjonalność elektronicznych zamków szyfrowych zależy od starzenia się podzespołów i ewentualnej redundancji elementów o krytycznym znaczeniu. W przeciwieństwie do mechanicznych zamków szyfrowych, w tym przypadku usterki nie są sygnalizowane przez powolne działanie lub podobne wskazówki. W przypadku elektroniki i komponentów zamka następuje nagłe zaprzestanie jego działania.

Szczególną formą jest elektroniczny zamek szyfrowy z mechaniczną opcją awaryjnego zamknięcia za pomocą klucza do zamka dwupiórowego, który oferuje możliwość otwarcia w przypadku awarii elektroniki zamykającej. Podobnie jak w przypadku rodzajów sejfów, istnieją różne poziomy jakości dla zamków sejfowych, wyrażone np. przez niezależny certyfikat VdS dla zamka.