Na czym polega rozwój naszej cywilizacji? Wiele osób na pewno odpowiedziałoby, że jest on związany po prostu z tworzeniem nowych wynalazków. Zgoda, rzeczywiście teraz na przykład na uczelniach powstaje mnóstwo innowacyjnych rozwiązań, ale sposobów na rozwijanie cywilizacji jest zdecydowanie więcej. Czasami tworzy się konkretne rozwiązania dopiero po zdefiniowaniu problemu, który mają one likwidować. Właśnie dlatego teraz wraca się do silnika Stirlinga. Teraz mamy zdecydowanie więcej sposobów na niego napędzanie niż kiedykolwiek wcześniej.

Polecane silniki – jakie powinny być?

polecany silnik stirlingaJeden z podstawowych problemów z silnikami spalinowymi polega na tym, że potrzebują one do prawidłowego funkcjonowania dobrej jakości mieszanki, bo tylko i wyłącznie wtedy mogą one napędzać pojazdy lub maszyny w zależności od tego, gdzie dokładnie są zamontowane. Z nowoczesnym silnikiem, o którym wspomniano we wstępie, nie ma takich kłopotów, bo jemu do funkcjonowania wystarczy ciepło i źródło pochodzenia tego ciepła nie ma większego znaczenia. W naszych czasach Jest to korzystne, bo do produkcji ciepła potrafimy przecież wykorzystywać energię elektryczną i inne odnawialne źródła tego typu. Nowoczesny i polecany silnik stirlinga może mieć różną budowę w zależności od tego, gdzie dokładnie ma być wykorzystywany. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby przy takim silniku znajdował się piec. Pod warunkiem, że będą w nim zastosowane odpowiednie filtry i spalane takie materiały jak drewno również go można uznać za ekologiczny. Silniki tego typu muszą mieć w swoim wnętrzu szczelnie zamknięty gaz. W uproszczeniu można powiedzieć, że chodzi tutaj o gaz, który pod wpływem zmian temperatury będzie zmieniał swoją objętość, a to z kolei przyczyni się do zmiany położenia tłoka.

Po rozgrzaniu taki gaz musi trafić do strefy, w której będzie ponownie schłodzony, bo wtedy tłok wróci na swoje miejsce. Coś takiego było z powodzeniem wykorzystywane dotychczas na przykład w maszynie umożliwiającej pozbywania się wody. Dzięki silnikowi Stirlinga pewne maszyny mogą być napędzane bez konieczności kupowania drogiego paliwa takiego jak olej napędowy czy benzyna. Ta technologia z całą pewnością będzie dalej rozwijana, bo od razu widać, że ma w sobie ogromny potencjał.