Dozowanie nawozu na dużej powierzchni nie jest proste i wymaga specjalistycznego sprzętu. Rozsiewacz do nawozów sprawdzi się zarówno w średniej wielkości gospodarstwie, którego plony zużywane są na własne potrzeby, jak i w tym dużym o charakterze zarobkowym. Jeśli chcemy osiągnąć duże zyski z upraw, warto zainwestować w dobrej klasy rozrzutnik do nawozów, który oszczędzi nam ciężkiej pracy.

Jaki siewnik w jakim gospodarstwie?

siewnikSama praca podczas nawożenia to jedno, drugim aspektem jest oszczędność stosowanego nawozu. Ekonomiczne dozowanie nawozów przyczyni się do sporych oszczędności finansowych. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu rozsiewaczy, które rozprowadzą nawóz równomiernie na całej powierzchni, nawet przy granicach działki. Jaki siewnik do nawozu kupić? Decyzja o zakupie konkretnego rodzaju rozsiewacza zależy przede wszystkim od tego, jakiego urządzenia potrzebujemy i na jakiej powierzchni ma pracować maszyna. Pierwsza kwestia to rozróżnienie na modele zawieszane i te z kołami. Jednak dużo ważniejszy jest typ rozsiewacza pod kątem technologii. Dostępne mamy niedrogie urządzenia jednotarczowe oraz bardziej zaawansowane i tym samym droższe rozrzutniki dwutarczowe. Siewnik jednotarczowy przyda się wszędzie tam, gdzie gospodarstwo działa jedynie na własne potrzeby, ponieważ nie warto wtedy inwestować dużych pieniędzy w precyzyjne siewnik dwutalerzowy (dwutarczowy). Model jednotarczowy wymaga jednak doświadczenia podczas regulacji i nie jest tak precyzyjny jak jego droższy odpowiednik. Model dwutarczowy natomiast sprawdzi się w dużych gospodarstwach, w których plony przeznaczane są na sprzedaż w celu osiągnięcia zysku. W takim wypadku warto zainwestować w solidną i dokładną maszynę, z której pracy będziemy w pełni zadowoleni. Dzięki systemowi zmiany talerzy urządzenie ma możliwość czasem naprawdę dużej regulacji szerokości roboczej. Dzięki takiemu rozwiązaniu dużo łatwiej wyregulować urządzenie według własnych potrzeb.

Istotną kwestią podczas zakupu siewnika jest jego pojemność, czyli ile faktycznie pomieści nawozu. Warto zwrócić uwagę na tak prostą rzecz jak plandeka, która zabezpieczy nawóz przed zamoknięciem. Niektóre modele mają także wbudowaną wagę do nawozu, dzięki czemu będziemy w stanie łatwiej odmierzyć potrzebną jego ilość. Pamiętajmy zawsze, aby zwrócić uwagę na jakość wykonania urządzenia, które ma przetrwać niejeden sezon.