Czerwona buziak, ostry płacz, a także wierzganie ciałem to pierwsze objawy kolki. Jest to przypadłość, która występuje u ponad połowy noworodków i najczęściej związana jest z nieprawidłowym spożywaniem mleka przez maleństwo. Mimo to nie do końca jest to naszą winą, ponieważ uczymy się nowych rzeczy i nie zawsze jesteśmy w stanie zapanować nad tym jak nasze dziecko je. Dlatego zapobiegajmy temu i bądźmy również gotowi na wystąpienie kolek.

Skuteczne sposoby domowe na kolkę

co jest dobre na kolki dla noworodkaJeżeli jesteśmy rodzicami to doskonale wiemy jak bardzo głośnio potrafi płakać nasze dziecko, gdy występuje u niego kolka. Powoduje to u nas ogromny stres, jednak jest to jedna z przyczyn, dla których ciężko nam jest się pozbyć tego problemu. Dlatego zanim zastanowimy się nad tym co jest dobre na kolki dla noworodka to powinniśmy się niezwłocznie wyciszyć. Kiedy my jesteśmy spokojni to noworodek również to czuje, a kiedy jest przeciwnie także o tym wie. Weźmy dziecko na ręce i przytulmy je do piersi, poświęćmy mu wystarczającą ilość czasu w wyciszonym pomieszczeniu, w którym nie ma bodźców dźwiękowych ani świetlnych. Dobrym pomysłem jest ciepła kąpiel bądź termofor lub ciepły kompres. Niektórym dzieciom bardzo pomaga masaż brzucha bądź pleców zgodnie z ruchem wskazówek zegara, jednak tylko przez kilka minut. Niekiedy będziemy musieli położyć malucha na plecach i podtrzymując u nóżki podginać je do brzucha. Inną metodą jest podawanie dziecku naparu z kopra włoskiego. Dobrze by było, gdyby piła go również regularnie matka karmiąca piersią. Warto też pamiętać o metodach zapobiegających, czyli dbaniu o należytą pozycję w czasie posiłku, a także o odbicie przez dziecko tuż po nim. W ten sposób możemy uniknąć niechcianej kolki albo złagodzić jej występowanie. Zwróćmy na to uwagę w naszym codziennym życiu z dzieckiem.

Dbanie o malucha to nie tylko regularne karmienie, przewijanie i ubieranie odpowiednio do pogody. To również przeciwdziałanie problemom takim jak kolka albo ich skuteczne eliminowanie kiedy już wystąpią. Kolka to jedna z najczęstszych przypadłości noworodków, która sprawia im wiele bólu, przez co głośno płaczą i wierzgają się. Zadbajmy o komfort naszego malucha, aby nie musiał się męczyć, gdy te objawy już wystąpią. Reagujmy szybko na to.