Zarówno w samochodach typu kamper, jak i w przyczepach kempingowych, za bezpieczeństwo oraz wygodę odpowiada odpowiednie zasilanie elektryczne wszelkich urządzeń. Energia wykorzystywana jest do przechowywania jedzenia, pracy radia i GPS, zapewnienia dopływu wody czy ogrzewania oraz chłodzenia. Z tego powodu konieczne jest dobranie optymalnych modeli akumulatorów, które zapewnią pełen komfort w czasie wyjazdów.

Zastosowanie akumulatorów w kamperach

niezawodne akumulatory do kamperówWybór odpowiedniego rodzaju akumulatora wpłynie na dłuższy okres zasilania, a co za tym idzie wydłuży możliwy czas podróży. Warto wybrać niezawodne akumulatory do kamperów. Pierwszym istotnym działaniem w celu wybrania optymalnego modelu, będzie określenie warunków eksploatacji akumulatora. Następnie warto ustalić najbardziej odpowiednią technologię wykonania akumulatora, a także wybrać optymalną objętość po obliczeniu zapotrzebowania energetycznego. Istotnym kryterium w czasie wyboru jest również umiejscowienie akumulatora. Większość modeli wymaga odpowiedniej wentylacji oraz izolacji. W czasie eksploatacji akumulatory powodują wydzielanie mieszanki wodory oraz tlenu, co uwolnione do atmosfery jest zagrożeniem dla środowiska naturalnego oraz dla ludzi. Warto więc wybierać modele z minimalną emisją gazów, bądź umieszczanie ich w najbardziej bezpiecznych miejscach. Ze względu na szczególną konstrukcję kamperów, wielokrotnie konieczna jest boczna instalacja akumulatorów. W takich wypadkach konieczne jest wybranie modeli, które mogą być w bezpieczny sposób montowane na boku, ponieważ nie będzie istniało w takim wypadku zagrożenie wynikające z przechylania się pojazdu. Należy pamiętać, iż tradycyjne modele akumulatorów do kampera wymagają okresowych kontroli, uzupełnienia poziomu elektrolitu, ładowania oraz czyszczenia. W wielu przypadkach bywa to uciążliwy obowiązek, w związku z czym warto wtedy wybrać akumulatory bezobsługowe. Pozwala to na radykalne skrócenie czasu przeznaczanego na konserwację akumulatora.

Alternator silnika zazwyczaj doładowuje akumulator w czasie jazdy kampera. Pomimo tego, aby akumulator pozostawał naładowany, możliwe jest w czasie postoju wykonanie ładowania uzupełniającego, przy zastosowaniu prostownika podłączonego do sieci. Najnowocześniejsze modele akumulatorów do kamperów posiadają funkcję szybszego ładowania, co pozwala na zredukowanie czasu całkowitego doładowania nawet o 50% poświęcanego na to czasu.