Ogrzewanie najczęściej kojarzy nam się z wykorzystywaniem do tego celu ognia. Większość z nas posiada w swoim domu najróżniejsze systemy grzewcze, w których to właśnie ogień odgrywa kluczową rolę. Warto zauważyć, że korzystając z takich rozwiązań doprowadzamy do podgrzewania powietrza jakie znajduje się w pomieszczeniach. Warto się jednak zastanowić nad tym czy aby na pewno jest to najlepsze rozwiązanie.

Nowoczesne ogrzewanie podczerwienią

lampa na podczerwień do ogrzewaniaOgrzewanie wykorzystujące ogień to ogrzewanie konwekcyjne. Polega ono na tym, że na skutek podnoszenia temperatury powietrza zaczyna ono krążyć w pomieszczeniu. W takim wypadku po jakimś czasie nagrzanego powietrza w pomieszczeniu jest tak dużo, że zaczynamy odczuwać efekty pracy naszego systemu grzewczego. Warto jednak zwrócić uwagę na minusy takich systemów. Mianowice jedną z ważniejszych kwestii jest to aby pomieszczenie ogrzewane było szczelne aby ciepłe powietrze nie mogło tego pomieszczenia opuścić. Dodatkowo korzystając z tego typu rozwiązań będzie tak, że znajdujący się w budynku kurz będzie unoszony. Warto więc pomyśleć o zainwestowaniu w nowoczesne urządzenia grzewcze do których może być zaliczona lampa na podczerwień do ogrzewania. Takie lampy zasilane są energią elektryczną, która doprowadza do podgrzewania zamontowanego w urządzeniu emitera podczerwieni. Dzięki niemu dochodzi do wytwarzania fal podczerwieni, które są wysyłane w kierunku osób znajdujących się w pomieszczeniu. Warto zwrócić tutaj uwagę na jedną bardzo ważną rzecz. Mianowicie podczerwień nie powoduje podgrzewania powietrza jakie się w pomieszczeniu znajduje. W związku z tym nasza lampa nie będzie generowała energii, która pójdzie na marne. Fale podczerwieni są w stanie wnikać na głębokość maksymalnie czterech centymetrów wgłąb naszego ciała. W efekcie odczuwać będziemy przyjemne ciepło już w zasadzie od pierwszych chwil zetknięcia się z falami podczerwieni.

Obecnie lampy na podczerwień często nazywane są również promiennikami podczerwieni. Można spotykać w sklepach obecnie lampy w wersjach gazowych oraz elektrycznych. Te pierwsze są wykorzystywane głównie w przemyśle lub po prostu na zewnątrz. Wynika to stąd, że takie urządzenia emitują znaczne ilości dwutlenku węgla. Wersje elektryczne można stosować w domach.