Ze względu na postępującą degradację środowiska konieczne jest podjęcie działań zapobiegawczych i naprawczych. Dotyczy to w szczególności sposobu wytwarzania energii oraz zmniejszenia zapotrzebowania na najważniejsze media. W tym celu na rynku musi dokonać się tak zwana transformacja, która pozwoli przejść z wcześniej wykorzystywanych układów wytwórczych na nowoczesne jednostki. Należy tutaj wspomnieć o odnawialnych źródłach, które pozwalają wytworzyć czystą i ekologiczną energię.

Jak wygląda produkcja turbin wiatrowych?

elektrownia wiatrowa producentSą one coraz popularniejsze zarówno wśród inwestorów indywidualnych jak i również przedsiębiorstw. Po części jest to spowodowane programami wsparcia, w ramach których udzielane są dotacje, dofinansowania czy kredyty na warunkach preferencyjnych. Pozwala to znacznie skrócić czas zwrotu oraz ogólnie sprawić, że inwestycja staje się bardziej opłacalna. Najczęściej wykorzystywanym źródłem wytwórczym jest obecnie elektrownia wiatrowa producent takich konstrukcji jest w stanie wykonać różne modele dopasowane do zapotrzebowania. Różnią się one między sobą przede wszystkim mocą znamionową. Warto wspomnieć, że na rynku dostępne są zarówno turbiny z pionową jak i poziomą osią obrotu. Te pierwsze bardzo dobrze sprawdzają się jako przydomowe elektrownie lub zlokalizowane w pobliżu zakładów przemysłowych. Te drugie z kolei są wykorzystywane w energetyce. Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie może pracować w układzie podłączonym do sieci lub wyspowym. Warto wspomnieć, że produkcja elektrowni wiatrowych jest zadaniem skomplikowanym pod względem logistycznym oraz technicznym. Łopaty turbiny mają czasami około stu metrów długości co znacznie utrudnia ich transportowanie. Są one wykonywane z laminatów wielowarstwowych żeby zapewnić ich odpowiednią elastyczność oraz wytrzymałość mechaniczną.

Posadowienie wieży na której montowana jest następnie gondola wymaga przygotowania dużego fundamentu oraz pracy specjalistycznego sprzętu. W gondoli znajduje się generator, który jest sprzęgnięty z wałem turbiny. Jak widać obecnie na rynku dostępne są już rozwiązania pozwalające wytwarzać prąd elektryczny w sposób ekologiczny. Są one popularne ze względu na możliwość finansowania ze środków krajowych oraz międzynarodowych. Dzięki temu zarówno inwestorzy indywidualni jak i przedsiębiorcy są w stanie sfinansować przedsięwzięcie.