Nakładanie powłok tynkarskich stanowi podstawowy element pracy wszelkiego rodzaju ekip, które świadczą usługi budowlane. Do najważniejszych działań tychże pracowników należy kładzenie gładzi i tynków za pomocą metod ręcznych. Jednak w wielu przypadkach metody ręczne są wypierane przez maszyny, które są wykorzystywane do maszynowego kładzenia powierzchni tynkarskich. W wielu przypadkach różne rodzaje tych powłok tynkarskich mogą być kładzione w szybki sposób, co jest niezwykle ważne np. w przypadku dużych obiektów.

Najważniejsze typy maszynowych powierzchni tynkarskich

tynki maszynoweDo podstawowych rodzajów tego typu powierzchni zaliczymy przede wszystkim tynki cementowo-wapienne. Są one kładzione w wielu budynkach, a składają się z piasku, wody, cementu i wapna. Tynki maszynowe tworzone przy pomocy tego rodzaju zaprawy tynkarskiej są niezwykle wydajne i mogą być kładzione w wielu pomieszczeniach, które są umieszczone na zewnątrz lub wewnątrz budynków. Za pomocą nakładania tego rodzaju powłok tynkarskich możliwe jest wyeliminowanie wszelkiego rodzaju krzywizn oraz nierówności, które powstają na gołej ścianie. W wielu przypadkach tynki maszynowe są także nakładane przy wykorzystaniu gipsowych rodzajów tynku. Rodzaje tynku gipsowego są stosowane w pomieszczeniach, w których ważna jest ogólna estetyka całej powłoki. Tynk cementowo-wapienny jest bowiem dużo bardziej chropowaty, a gipsowy rodzaj zaprawy tynkarskiej może być bez problemu nakładany jako warstwa wierzchnia. Ekipy nakładające tynki maszynowe pracują niezwykle wydajnie i dokładnie. Mogą one położyć nawet ponad sto metrów kwadratowych powłoki tynkarskiej w jednym dniu. Dzieje się tak między innymi dlatego, że stosują one najnowsze maszyny i urządzenia, które są zdolne do pracy na najwyższych obrotach przez długi czas.

W wielu wypadkach jest to podstawowy aspekt zamawiania tego typu ekip, gdyż tylko one są w stanie położyć wystarczająco dużą warstwę tynku za jednym razem. Ekipy tynkarskie są więc wzywane do tynkowania mniejszych i większych hal magazynowych, a także mogą dostawać zadania tynkowania biur czy innych mniejszych powierzchni użytkowych. Tynki maszynowe są tutaj dominującą gałęzią budowlaną, która jest wykorzystywana do nakładania powłok i gładzi tynkarskich.