Wydawałoby się, iż koniom nie potrzeba nazbyt specjalnej karmy, ponieważ w trakcie wyjścia z boksów mogą pożuć trawę na wybiegu. Okazuje się jednak, iż warto dietę konia wzbogacać o różne minerały oraz makroelementy, a w szczególności, gdy koń trenuje bądź jest młody i potrzebuje o wiele więcej energii. Warto wtedy przemyśleć zakup odpowiedniej paszy, która spełni wszelkie wymogi dietetyczne naszego zwierzęcia wybiegowego.

Odpowiednia karma dla konia

pasze dla koni sportowychZapewne większość z nas zgodzi się, iż konie to zwierzęta majestatyczne, które nie tylko są bardzo duże, ale również elegancko wyglądają. Dodatkowo bardzo często ich włosie błyszczy, przez co wyglądają one naprawdę zdrowo. aby koń dobrze się rozwijał, a jego sierść lśniła w nienaganny sposób warto pomyśleć o odpowiednim pożywieniu. W zależności od wieku naszego konia oraz jego potrzeb pasza będzie nieco inna. Przede wszystkim pasze dla koni sportowych są bogate w różnego rodzaju składniki odżywcze, aby koń miał siłę do długich treningów oraz zawodów. Dla konia starszego oraz źrebaka będą to całkiem inne pożywki. Warto jednak zaznaczyć, iż poza pasza koń je siano oraz zielonki. W przypadku tych drugich należy jednak uważać na wybiegach, aby koń nie zjadł szczawiu czy naparstnicy, ponieważ to trujące rośliny dla niego. Warto też zaznaczyć, że zielonki zaliczane są do pasz objętościowych soczystych, a przy tym uważane są za najbardziej pożywne, gdyż zawierają komplet niezbędnych do życia koniowi składników. Najlepszą sytuacją jest, gdy koń może być codziennie wypasany, wtedy je najbardziej potrzebne mu składniki w odpowiednich ilościach. W innym przypadku trzeba odpowiednio paszę komplementować. Nie należy przy tym zapominać, iż koń musi spożywać duże ilości wody, dzięki której składniki odżywcze lepiej się wchłaniają oraz ciało ulega chłodzeniu. 

Koń to silne stworzenie, które mimo wszystko musi przyjmować odpowiednie ilości pokarmu oraz wody. Przy tym bardzo znaczące jest to co je, aby miał jak najwięcej składników odżywczych w swoim organizmie. W zależności od jego wieku oraz aktywności fizycznej będzie potrzebował nieco innych dawek. Warto jednak zaznaczyć, iż odpowiednio skomplementowana pasza sprawi, że nasz koń będzie w doskonałej kondycji gotowy do zawodów i treningu.