Zbieranie deszczówki, aby wykorzystać ją do podlewania roślin, to świetny pomysł dla każdego miłośnika zieleni i oszczędności. Kiedyś zbieranie wody wyglądało tak, że stawiano beczkę pod rynną, dziś natomiast jest możliwość zainstalowania systemów, które zbierają wodę w duże pojemniki. Przy wyborze zbiornika na deszczówkę należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Jakich?

Jaki wybrać zbiornik na deszczówkę do ogrodu?

duże zbiorniki plastikowe na deszczówkęZbiorniki wody można podzielić na te naziemne oraz podziemne. Jak same nazwy wskazują, te pierwsze są ustawiane na powierzchni ziemi, zwykle w pobliżu rury spustowej, która odprowadza wodę z dachu. Z kolei drugi rodzaj zbiornika należy wkopać na terenie działki. Jest to o tyle ciekawe rozwiązanie, że można z tego stworzyć system nawadniający, który wykorzysta do podlewania właśnie deszczówkę. Każdy zbiornik nieco różni się od siebie. Ten naziemny musi być odporny na wszelkie anomalia pogodowe, dlatego do jego produkcji wykorzystuje się solidne tworzywo, któremu nie zaszkodzą także promienie UV i będzie je odbijał. Promienie słoneczne spowodują rozwój glonów i innych mikroorganizmów. Ich lekkość pozwala na ich łatwe przeniesienie w wybrane miejsce. Zbiorniki naziemne można nabyć w różnych objętościach. Zwykle mają walcowate lub prostokątne kształty i mogą pomieścić od 100 do 350 litrów wody. Coraz częściej zwraca się uwagę na estetykę, dlatego dostępne są także zbiorniki dekoracyjne. Mogą one przybierać formy kwietników, studni lub elementów małej architektury. Duże zbiorniki plastikowe na deszczówkę to te podziemne, które muszą być bardzo wytrzymałe, aby nie zostały uszkodzone przez napierający grunt, kiedy nie są napełnione. Podziemna deszczówka jest doskonała do nawadniania, ponieważ nie nagrzewa się i nie ma dostępu do światła, a więc rozwój glonów i drobnoustrojów jest znikomy. Najczęściej mają kształt prostopadłościanu, walca lub spłaszczonej kuli. Często są wyposażone w nadbudowy, które umożliwiają dostęp do ich wnętrza. Najczęściej są produkowane z polietylenu w różnych odmianach, który jest najbardziej wytrzymały, o czym świadczą ich wieloletnie gwarancje. 

Rodzaj zbiornika najlepiej wybrać na podstawie ilości wody deszczowej dostarcza domowy system orynnowania oraz warunków glebowo-wodnych na działce. Należy również dokładnie wybrać miejsce na zbiornik podziemny, aby móc podłączyć go do systemu orynnowania za pomocą rur i grawitacyjnego odpływu. Kształt zbiornika dobiera się na podstawie terenu naszej działki. Nad zbiornikiem nie wolno sadzić roślin z głębokim systemem korzeniowym, bo mogłyby go one uszkodzić.