Jeśli jesteśmy nowymi, świeżo upieczonymi właścicielami pieska, często stajemy przed różnego rodzaju, czasem dość trudnymi wyborami w dziedzinie doboru odpowiedniego żywienia, czy też akcesoriów dla naszego czworonożnego przyjaciela. W gąszczu tysięcy milionów różnych przedmiotów bardzo łatwo się pogubić. Czasami zastanawiamy się jedynie na wzorem, czy też kolorem; czasem jest to wybór pomiędzy dwoma przedmiotami o takim samym przeznaczeniu lub znacząco różniącymi się fasonami. Generalnie w takich przypadkach najlepiej posługiwać się doświadczaniem.

Jak wybierać akcesoria dla naszego czworonożnego towarzysza?

obroża półzaciskowaA co robimy w przypadku gdy jest to nasz pierwszy pies i tego doświadczania nie posiadamy. Najlepiej jest w takich przypadkach poczytać opinie innych właścicieli, jednakże pamiętajmy, iż dla każdego psa coś innego może okazać się lepsze. Czyli pozostaje nam metoda prób i błędów. Możemy się nieco przygotować przed zakupem i obmyślić przeznaczenie wybieranych przez nas przedmiotów, w takim przypadku tych błędów będzie znacznie mniej. Jeżeli chodzi o przykładowo dobór odpowiedniego legowiska, to jest to często zależne od gustu właściciela, chyba że znamy preferencje naszego psiaka, który na przykład preferuje owalne legowiska, a za pontonami nie przepada. Jeżeli chodzi o materiał to zimową porą bardzo dobrze sprawdzają się sztuczne futerka oraz polary, latem lepszy będzie sztuczne tworzywo, które nie ma właściwości grzejących. Jeżeli chodzi o zestawy spacerowe w formie obroży lub szelek oraz smyczy – tutaj może wystąpić więcej komplikacji przy doborze. Najpierw musimy zdecydować, czy ma to być obroża, czy może w przypadku naszego kompana lepiej sprawdzą się szelki. Zdania właścicieli są podzielone w tej kwestii. Obroża jest łatwa w przechowywaniu i praniu, natomiast szelki mogą mieć również zastosowanie w trakcie podróży samochodem, jako pasy bezpieczeństwa. Ciekawym wyborem jest obroża półzaciskowa, jej plusem jest łatwość w ściąganiu i zakładania, za czym niektóre psy nie przepadają. Dodatkowo może one być wykonana z wielu materiałów – może to być na przykład łańcuszek, czy też taśma.

Należy pamiętać, iż taka obroża jest powinna być zastąpiona w razie silnego ciągnięcia przez naszego pupila. Jest ona dedykowana raczej dla grzecznych psów. Może się też sprawdzić jako narzędzie treningowe, ale tylko w przypadku odpowiedniego jej użycia.