Laptopy w ostatnim czasie bardzo zbliżały się do komputerów stacjonarnych osiągami, i mimo iż nie były tak wygodne pod względem personalizacji, to posiadały niewątpliwą zaletę bycia urządzeniami przenośnymi. Problemem zawsze jednak były coraz większe wymagania nowszych tytułów, z którymi laptopy nie zawsze sobie radziły.

Dodatkowa pamięć masowa do laptopa

dyski twarde do laptopówDla graczy przede wszystkim dotkliwy był brak dużej pojemności dysków, jaki był podstawowym mankamentem komputerów przenośnych. Podczas gdy stacjonarny sprzęt mógł być rozszerzany z łatwością przez zwykłe podłączenie nowego dysku, laptopy nie miały możliwości tak dużej rozbudowy. Jednak w ostatnich latach wielu producentów najlepszych akcesoriów gamingowych postanowiło rozszerzyć ofertę, wprowadzając dyski twarde do laptopów o wysokiej pojemności na rynek. Owe dyski były z reguły bardzo nowoczesnymi nośnikami półprzewodnikowymi SSD, zapewniającymi nieporównywalną prędkość wymiany danych, ale również bezpieczeństwo zapisanych plików. Dyski te, podobnie jak odmiany przeznaczone do komputerów stacjonarnych, miały znacznie mniejsze rozmiary niż standardowe nośniki danych, co szczególnie ważne było w przypadku laptopów, w których zazwyczaj znajdowało się niewiele miejsca na dodatkowe nośniki. Oprócz ogromnej szybkości, dyski te miały również pojemność przekraczającą możliwości zwykłych dysków optycznych, pozwalając na rozszerzenie pamięci wewnętrznej komputera przenośnego do niewyobrażalnych kilka lat temu rozmiarów.

Wielu gamerów, którzy preferowali laptopy od komputerów stacjonarnych bardzo zachwalało owe dyski, podobnie jak mnóstwo użytkowników, korzystających z komputera przenośnego w pracy. Oczywiście, wszystkie te zalety oznaczały nieco wyższą cenę, jednak była ona dobrym wyznacznikiem jakości dysków.