Używanie odkurzacza wiąże się z koniecznością przenoszenia go ze sobą z pomieszczenia do pomieszczenia, ponieważ posiada kabel zasilający o określonej długości. Zupełnie inaczej jest z obsługą centralnego odkurzacza, który jest na stałe zamontowany na ścianie. 

Na czym polegają systemy chowanego węża? 

system chowanego wężaNie każdy może sobie pozwolić na system centralnego odkurzania, ponieważ jest on opłacalny kiedy funkcjonuje na dużych powierzchniach. Cena centralnego odkurzacza jest dużo wyższa od zwykłego modelu i przede wszystkim jest to sprzęt, który montuje się na stałe w jednym miejscu. Może się on znajdować na ścianie w piwnicy, w pomieszczeniu gospodarczym, lub na strychu. Nowoczesne modele odkurzaczy centralnych posiadają system chowanego węża, dzięki czemu nie musimy go ze sobą przenosić. Montaż odkurzacza wymaga wykonanie pewnego remontu w budynku, ponieważ cała instalacja systemu znajduje się w ścianie i pod podłogą, a jedynym widocznym znakiem są gniazdka, z których wyciąga się i chowa węża ssącego. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ jedynym elementem, który należy przynieść, jest rura aluminiowa z kompletem końcówek do sprzątania różnych powierzchni. Kupując odkurzacz centralny, klient otrzymuje dwa węże, z czego jeden ma około sześć metrów długości, a drugi może mieć dowolną długość. W całym budynku może się znajdować od sześciu do nawet dziesięciu gniazdek z zamontowanym systemem chowanego węża, które starczą na wysprzątanie powierzchni do pięciuset metrów kwadratowych. 

Profesjonalny sprzęt jest kluczem do efektywnego sprzątania. W systemie centralnego odkurzania, włącznik i wyłącznik oraz zmiana trybu ssania, znajduje się w rurze ssącej, która jest połączona z wężem. Dzięki temu obsługa odkurzacza jest jeszcze prostsza.