Coaching potocznie definiowany jest jako zmiana na lepsze. Jego celem jest rozwój osobisty, zawodowy, poprawienie efektywności działania, a także podniesienie kompetencji. Ponadto często określany jest treningiem rozwojowym. Natomiast coachem jest osoba, która motywuje oraz inspiruje w drodze do osiągnięcia swoich marzeń. 

Czym jest coaching indywidualny?

przydatny coaching indywidualnyTo cykl osobistych spotkań, w których to uczestniczy zaledwie jedna osoba, a także coach. Ich zadaniem jest w tym wypadku pomóc klientowi w sprawniejszym określeniu, a także zrealizowaniu określonych przez niego celów. Ponadto pomagają one również w zamienieniu szkodliwych nawyków na te zdrowe, a także radzeniu sobie w sytuacjach stresujących bądź też problematycznych. Przydatny coaching indywidualny rozpoczyna się od spotkania rozpoznawczego (tzw. sesji zerowej), podczas którego coach zaznajamia się z potrzebami swojego klienta. Omówione zostają tu także kolejne etapy ich wzajemnej współpracy. Następne spotkania służą doprecyzowaniu głównych celów klienta oraz ustaleniu konkretnego planu działania prowadzącego do osiągnięcia pożądanego przez niego efektu. Dodatkowo zdiagnozowane zostają jego mocne strony – w tym cechy osobowościowe. Ostatnim etapem jest sesja podsumowująca proces coachingowy, podczas której przedstawia się postępy, jakie poczynił klient w kontekście realizacji zamierzonych celów. Jakie korzyści dają tego typu spotkania rozwojowe? Przede wszystkim pozwalają dostrzec elementy zarówno w naszym myśleniu, jak i działaniu, których wcześniej nie zauważaliśmy. Wpływają również na ogólną jakość życia, bowiem osoby regularnie uczęszczające na sesje mają w sobie więcej spokoju, radości, szczęścia, a poza tym lepiej rozumieją złożoność swoich emocji. Kolejną ich zaletą jest zwiększona pewność siebie, dlatego zajęcia te są dedykowane również osobom z wysokiego szczebla zawodowego, przykładowo: dyrektorom, właścicielom dużych firm czy też menadżerom (rodzajów coachingu indywidualnego jest wiele). 

Trening rozwojowy, jakim jest coaching niesie ze sobą wiele korzyści. Jest on dedykowany osobom gotowym do realizacji swoich dążeń, dzięki tym spotkaniom klient odkrywa swoje mocne strony, a także buduje swoją motywację i chęć zmiany. Coaching jest nauką wykorzystania maksimum swojego potencjału oraz możliwości.