Z pewnością każdy z nas słyszał choć raz w życiu o modlitwie różańcowej. Niektórzy praktykują ją regularnie, inni raz na jakiś czas, jeszcze inni słyszeli o niej od znajomych lub w przestrzeni publicznej. Nie ulega wątpliwości, że modlitwa ta stanowi bardzo ważny element katolickiej obrzędowości, październik jest miesiącem, w którym w kościołach rozbrzmiewa ona bardzo często.

Różaniec pomaga nam w żarliwej modlitwie

złoty różaniecŻeby odmawiać modlitwę różańcową, potrzebujemy jedynie odrobiny wolnego czasu w ciągu dnia. Może to być wieczorny relaks po pracy, chwile przed położeniem się spać, ale też piętnaście minut spędzonych w komunikacji miejskiej czy samochodzie, gdy jedziemy do pracy lub z niej wracamy. Różaniec jako przedmiot służący do modlitwy nie jest niezbędny, jednak większości osób pomaga się skupić i liczyć odmawiane modlitwy. Tak naprawdę nie jest ważne, z jakiego materiału jest wykonany, czy jest to plastikowy, drewniany czy złoty różaniec. Najważniejsze, to korzystać z niego często i zgodnie z przeznaczeniem. Modlitwa na różańcu ma wielką moc, znane są przypadki uzdrowień, uwolnień z grzechów, nawróceń oraz innych łask wyproszonych u Maryi, Matki Jezusa za pośrednictwem różańca. Odmawiając bowiem tę modlitwę oddajemy cześć Niepokalanej, która wzięła w opiekę wszystkich ludzi i nieustannie wstawia się za nimi u Stwórcy. Jeśli chcemy zakupić różaniec do modlitwy, powinniśmy udać się do sklepu z dewocjonaliami. Znajdziemy tam wiele różnych wzorów i modeli, różańce z drewna, metalu, srebra, złota, kości słoniowej, a nawet kamieni szlachetnych. Możemy wybrać taki, który najbardziej nam się podoba, pamiętajmy jednak, że to nie wygląd jest najważniejszy, lecz szczera modlitwa, która zbliża nas do Boga, uczy wrażliwości na drugiego człowieka, pokory i czystości serca. Różaniec ma nam jedynie pomóc w dobrej modlitwie, oczyszczającej umysł i serce ze złych skłonności.

Różaniec jest modlitwą niezwykłą, skłaniającą nasze myśli ku życiu Jezusa i Jego Matki. Rozważając poszczególne tajemnice, możemy zbliżyć się do Boga, Który udzieli nam obficie Swych łask, jeśli tylko szczerze i gorliwie o nie poprosimy. Może nam w tym pomóc poświęcony w kościele różaniec, dzięki któremu łatwiej nam będzie skupić się na tej pięknej modlitwie.