Woda pełni bardzo ważną rolę w założeniach ogrodowych. Bez względu czy to wielki park w stylu pałacowym, czy klasyczny kawałek terenu zielonego wokół domu, zawsze warto zaplanować sobie miejsce na małe ujęcie wody. w ogrodzie można stworzyć oczko wodne, na które łatwo uzyskać dofinansowanie rządowe. Równie popularne są sztuczne strumyki i kaskady ogrodowe. Oczka wodne mogą być połączone z niewielkim wodospadem lub lekko szumiącym, niewielkim strumieniem.

Sposoby na strumyk ogrodowy

sztuczny strumień w ogrodzieIstnieje kilka prostych sposobów na wykonanie strumienia w ogrodzie. Ujęcie wody nie musi być duże. W sklepach ogrodniczych można kupić gotowe elementy potrzebne do wykonania szumiącego strumyka, niewielkiego wodospadu lub kaskady. Piękny sztuczny strumień w ogrodzie pełni wiele pożytecznych funkcji. Jedną z nich jest nawilżanie i zraszanie powietrza. Niektóre rośliny dobrze rosną w towarzystwie ujęcia wody. Zwłaszcza w upalne dni małe, przydomowe ujęcie wody ochładza powietrze i pomaga przetrwać przy wysokich temperaturach. Strumień można bez problemu połączyć z oczkiem wodnym. To dobre rozwiązanie, które sprawia, że zwykły, przydomowy ogród będzie wyglądał niczym pałacowy park krajobrazowy. Do wykonania sztucznego strumienia w ogrodzie wystarczy prosty zestaw z pompką, która zasilana jest energią elektryczną. Można też wykonać strumień z systemem solarnym, który pomaga przetwarzać energię ze słońca i sprawia, że woda nie potrzebuje dodatkowego, elektrycznego zasilania. Możliwości stworzenia strumienia jest wiele. Jeśli ogród projektowany jest przez architekta krajobrazu, wówczas fachowiec zadba o wszystkie szczegóły i stworzy wspaniałą, unikatową przestrzeń. Ogród z własnym strumieniem, kaskadą lub oczkiem wodnym, to wspaniały sposób na ożywienie i urozmaicenie zielonej przestrzeni wokół domu.

Wokół domu dobrze jest stworzyć piękny, zielony ogród. W zielonej przestrzeni idealnie sprawdzają się ujęcia wodne. Strumienie nie muszą być naturalne. Sztuczny strumień daje wspaniałe uczucie orzeźwienia. Niektóre rośliny rosną w towarzystwie oczek wodnych, strumieni i kaskad. Nawadnianie i nawilżanie powietrza pełni bardzo ważną funkcję, zwłaszcza w upalne dni jest to tak istotne. Kwiaty, drzewa i krzewy lepiej rosną w otoczeni wody, np. strumienia lub stawu.