Zanim staniemy się ekspertami jakiejś trudnej dyscypliny czy aktywności, to trzeba najpierw zacząć od podstaw. Oprócz zapału bowiem liczy się też regularna nauka nowych umiejętności. Jeśli jednak mamy w sobie siłę charakteru i gotowość do rozwoju, to świetnym pomysłem może okazać się zapis na kurs lub wyjazd przygotowujący do nowej dziedziny.

Obóz z nauką wspinaczki od podstaw

obóz wspinaczkowy dla początkującychJeśli chodzi nam po głowie oryginalna aktywność, która nie tylko zapewni zdrową dawkę ruchu, ale także satysfakcję ze zdobywania kolejnych osiągnieć i stały rozwój, to wspinaczka będzie wyborem oczywistym. Jeśli jednak nigdy wcześniej nie mieliśmy z nią styczności i nie mamy jeszcze podstawowych umiejętności, które ją umożliwią, to warto będzie wybrać się na kurs prowadzony przez profesjonalistów. Specjalne ośrodki szkoleniowe organizują nie tylko kursy stałe czy weekendowe, ale także obóz wspinaczkowy dla początkujących. Tego typu wyprawy organizowane są do górskich miejscowości w kraju i zagranicą, byśmy mogli przy okazji nabywania nowych umiejętności zapewnić sobie piękne widoki i świeże, czyste powietrze. Najważniejszym aspektem takiej wyprawy będzie jednak fakt nauki w naturalnych dla wspinania warunkach. Prawdziwi weterani wspinaczek wysokogórskich cenią sobie tamtejszy klimat oraz atmosferę i nie zastąpiliby jej na żadną, nawet najbardziej oryginalną sztuczną ściankę, jednak są i jej zwolennicy. Atutem nauki wspinania się w w warunkach halowych jest brak konieczności dostosowania odzieży do pogody. W hali panuje zazwyczaj temperatura pokojowa, więc nie będziemy musieli nabywać specjalnych akcesoriów, jak np. gogle przeciwsłoneczne, kremy z filtrem czy odzież termiczna. Jest to spora oszczędność, a do tego komfortowe – zawsze te same – warunki atmosferyczne. Jeśli jednak zdecydujemy się na obozy, to zyskamy zapierające dech w piersiach widoki i opanujemy wszystkie podstawowe umiejętności w naturalnym otoczeniu. Będziemy też lepiej przygotowani do zaawansowanej wspinaczki po górach z własną asekuracją w przyszłości. Kursy obozowe odbywają się codziennie, a trwają zwykle od 6 do nawet 14 dni (w zależności od organizatora i naszych prywatnych preferencji).

Warto przemyśleć też wyjazd w większej grupie znajomych, aby nawzajem wspierać się w nauce. Na wyjeździe można też poznać wielu pasjonatów wspinaczki, którzy chętnie podzielą się z nami wiedzą i zdobytym doświadczeniem. Organizator zapewni także maksymalny poziom bezpieczeństwa, asekuracji i tyle instrukcji, ile będziemy potrzebować, by na ściance czy skałce poczuć się pewnie.