Kupując drukarkę, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, jakiego rodzaju tuszu ona używa. Do wyboru mamy drukarki atramentowe, cyfrowe, korzystające z tonerów a także pigmentowe. Każda z tych drukarek sprawdza się w innych warunkach pracy.

Tusz pigmentowy czy toner?

pigmentowy tusz do drukuJeśli zależy nam na największej ostrości wydruków, powinniśmy wybrać drukarkę atramentową. Atramenty barwnikowe powstają poprzez rozpuszczenie cząsteczek barwnika w specjalnym płynie. Dzięki temu uzyskuje się mieszaninę o jednorodnej konsystencji, której małe kropelki rozkładają się równomiernie na arkuszu papieru. Kolory barwnika atramentowego są żywe i wyraziste. Niestety, wydruki atramentowe nie należą do najbardziej trwałych. Pod wpływem działania promieniowania słonecznego szybko blakną i tracą na jakości. Dużo bardziej trwałe są tusze pigmentowe. Pigmentowy tusz do druku, powstaje w ten sposób, że twarde i nierozpuszczalne cząsteczki pigmentu, miesza się z wodą, aby uzyskać zawiesinę niejednorodną. Tusz ten zapewnia najlepszą jakość koloru druku, ponieważ wykorzystuje on szeroką gamę kolorów z palety CMYK oraz sRGB. Świetnie nadaje się on do druku grafik, reprodukcji obrazów oraz innych prac artystycznych. Dzięki wykorzystaniu szerokiej gamy kolorów, również wydruki czarno białe będą w lepszej jakości, niż drukowane innymi metodami. Tusz pigmentowy cechuje się także niezwykłą odpornością na działanie czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie ultrafioletowe. Odpowiednio zabezpieczony wydruk może przetrwać w niezmienionej formie nawet kilkaset lat.

Druk cyfrowy nie może poszczycić się najwyższą jakością, jednak jest on zdecydowanie najtańszą i najbardziej wydajną formą druku. Przy pomocy jednego tonera możemy wydrukować, nawet kilka tysięcy stron. Sprawdzi się on najlepiej w druku dokumentów.