Kofeina naturalnie występuje w codziennym jedzeniu i napojach, takich jak herbata, kawa i czekolada, ale ten naturalny środek pobudzający jest również dodawany do produktów zwiększających wydajność, środków przeciwbólowych i specjalistycznych szamponów zaprojektowanych w celu spowolnienia wypadania włosów – nie bez powodu.

Kawa – naturalny środek pobudzający

kawa z niemiec hurtZ oczywistych powodów wiele osób sięga po filiżankę kawy, aby nie zasnąć. W rzeczywistości kofeina jest najczęściej spożywanym stymulantem na świecie. Kofeina, sklasyfikowana jako nootropowa, blokuje receptory adenozynowe w mózgu w celu zwiększenia czujności, zwiększenia uwagi i zmniejszenia odczuwania zmęczenia. Niektóre dowody sugerują nawet, że regularne spożywanie kawy zawierającej kofeinę może mieć działanie ochronne przeciwko otępieniu. Kofeina jest również popularna wśród elitarnych sportowców, aby dać przewagę wydajności. Ostatnia analiza 20 badań potwierdziła, że zwiększa ona siłę i wytrzymałość oraz poprawia siłę mięśni, szczególnie w górnej części ciała. Kawa, m.in. kawa z niemiec hurt, może pomóc sportowcom w kontynuowaniu ćwiczeń, poprawie intensywności treningu i uzyskaniu wydajności w sporcie, takim jak jazda na rowerze i bieganie wytrzymałościowe. Kofeina poprawia też metabolizm. Wypicie filiżanki kawy zawierającej 200 mg kofeiny może zwiększyć tempo metabolizmu o 7% w ciągu następnych trzech godzin, dzięki czemu spalimy więcej tłuszczu i wytworzymy więcej ciepła.

W niektórych badaniach regularne spożywanie kofeiny powodowało spalanie dodatkowych 79 kcal do 150 kcal dziennie. Dlatego właśnie jest ona dodawana do niektórych suplementów odchudzających. Ponadto, kofeina jest często dodawana do dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych, ponieważ przyspiesza działanie innych składników, takich jak ibuprofen.