Listwy wykończeniowe to bardzo ważny element podłogi, jest to zarówno ozdoba wnętrza, jak i funkcjonalna część podłoża. Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiednich listew tak, aby były wytrzymałe i pasowały do podłogi w każdym pomieszczeniu? Jakie praktyczne funkcje powinny spełniać?

Rodzaje listw przypodłogowych

listwa podłogowa białaObecnie producenci, chcąc spełnić wszystkie oczekiwania klientów, oferują coraz to ciekawsze modele listew przypodłogowych. Rozróżniamy je w zależności od materiału, z jakiego są wykonane: drewniane, PCV, poliuretanowe, MDF. Jak również listwy aluminiowe i stalowe, a także ceramiczne. Podłoga, do której dobieramy listwy to nie tylko klasyczne panele, to również posadzka wykończona parkietem, płytkami, dywanem, lub wykładziną PCV. Listwy oprócz funkcji estetycznej i ozdobnej pełnią też funkcje praktyczne. Odpowiednio chronią ścianę przed uszkodzeniem oraz zabrudzeniem, jak również maskują brzydkie szczeliny pomiędzy ścianą a podłogą, oraz nierówno przycięte panele czy dywan. W większości modeli mamy możliwość umieszczenia i ukrycia kabli, na przykład od telewizora, czy kina domowego co bardzo estetycznie się prezentuje. Wśród bogatej oferty różnych producentów do najbardziej popularnych należą listwy MDF, które pokryte są okleiną lub lakierem. W nowoczesnych wnętrzach świetnie sprawdzi się prosta lub pięknie żłobiona listwa podłogowa biała, która nawiązywać będzie do stylu skandynawskiego. Podczas wyboru listew należy zwrócić uwagę na fakt, że można je połączyć z rodzajem podłogi, z kolorem ścian (dostępne są również listwy z możliwością malowania na dowolny kolor), jak również wybrane przez nas listwy podłogowe mogą być dopasowane do rodzaju stolarki okiennej i drzwiowej. Listwy mdf są bardzo łatwe w montażu, ponieważ najprościej zamocujemy je poprzez przyklejenie do ściany za pomocą kleju montażowego lub sylikonu, jak również przy użyciu metalowej listwy.

Często okazuje się, że nawet drobne elementy podczas wykańczania wnętrz mogą w bardzo interesujący sposób odmienić nasze mieszkanie. Czasem, gdy chcemy w szybki sposób otrzymać ciekawy efekt, wystarczy tylko wymienić lub pomalować listwy przypodłogowe, dzięki którym pomieszczenie nabierze nowego i świeżego charakteru. Wszystko zależy od nas, ile pomysłów w głowie tyle pięknych aranżacji.

Więcej informacji na www.bialelistwy.pl