Studnie  to element niezbędny systemu kanalizacyjnego. Stanowią one szybki oraz łatwy dostęp do kanalizacji w celu dokonywania rewizji czy przepłukiwania sieci. Ponadto pozwalają przeprowadzać kontrolę szczelności oraz blokad urządzeń odcinających. Ich główny podział dzieli je na studnie włazowe oraz niewłazowe. Ponadto swoje zastosowanie odnajdują nie tylko w przypadku kanalizacji sanitarnej, ale również w przypadku systemów kanalizacji deszczowej.

Rodzaje studni kanalizacyjnych

studnie kanalizacyjneJeżeli chodzi o studnie kanalizacyjne możemy wyróżnić wśród nich głównie podział na przeznaczenie jakie mają spełniać. Możemy zatem spotkać się ze studniami rewizyjnymi, które znajdują się na załamaniach tras przewodów kanalizacyjnych, spadku bądź zmianach średnicy. Są one niezbędne do kontroli kanałów oraz ich oczyszczania i przewietrzania. Zwykle w ich skład wchodzą kinety z polipropylenu formowane wtryskowo, rury trzonowe wykonane z PVC, a także teleskop zakończony zazwyczaj żeliwną pokrywą. Z kolei rolą studni połączeniowych, jak łatwo domyślić się już z samej nazwy, jest rozdział ścieków dopływowych jednym przewodem pomiędzy dwa przewody odpływowe. Są to zwykle studnie włazowe do których produkcji wykorzystywane są prefabrykowane elementy betonowe. Sam beton posiada mnóstwo zalet jak na przykład łatwość montażu, szczelność czy wysoka wytrzymałość na obciążenia. Tego rodzaju studnia różni się nieco od studni rewizyjnej. W jej skład wchodzi podstawa z wyprofilowaną kinetą, kręgi betonowe o różnych wysokościach, zwężka redukcyjna, kręgi podporowe pod właz, a także sam właz żeliwny. Zwykle wyposażone są one w stopnie żeliwne, które ułatwiają wejście do studzienek. Ponadto wyróżniamy również studnie rozgałęzionowe służące do rozdziału ścieków dopływowych jednym przewodem pomiędzy dwa przewody odpływowe oraz studnie kaskadowe umożliwiające podłączenie przewodów doprowadzających ścieki do studzienki z rożnych wysokości.

Ze studzienkami kanalizacyjnymi spotykamy się właściwie każdego dnia, nie zdając sobie sprawy jak właściwie działają bądź jakie konsekwencje niesie ze sobą ich awaria. Wykonane z betonu, kamionki, żywicy poliestrowej oraz tworzyw sztucznych stały się elementami, których brak znacząco odczulibyśmy na własnej skórze. Studnie zwykle usprawniają, a bardzo często nawet umożliwiają bowiem przepływ wody lub ścieków.