Jednym z najczęściej używanych elementów architektonicznych, które spełniają funkcję ozdobną oraz użytkową są balustrady,. Są to elementy wykończeniowe schodów, tarasów i balkonów. Funkcje i wygląd balustrad należy dostosować do potrzeb bezpieczeństwa ale również do stylu wykończenia naszego mieszkania.

Z czego powinna być zrobiona balustrada?

elementy balustrad stal nierdzewnaJak wspomniano wcześniej, balustrady pełnią funkcje ozdobna, ale ich główną funkcją jest zapewnienie bezpieczeństwa. Chronią one bowiem domowników przed niebezpiecznym upadkiem ze schodów czy balkonów, co jest szczególnie ważne gdy posiadamy w domu małe dzieci czy zwierzęta. W tych dwóch wypadkach należy najbardziej kupić się na odpowiednim poziomie bezpieczeństwa i poszukiwać jedynie najsolidniejszych rozwiązań. W tym celu może zgłosić sprzedawcy w sklepie że chcesz wybudować schody wyposażone w solidne elementy balustrad stal nierdzewna będzie na pewno tym rodzajem wykończenia, które sprzedawca poleci ci w pierwszej kolejności. Są one bowiem zazwyczaj mniej ozdobne w porównaniu do poręczy wykonanych z drewna, ale z drugiej strony zapewniają największe poczucie solidności bezpieczeństwa. Jeżeli jeszcze bardziej zależy ci na bezpieczeństwie twoich dzieci, warto upewnić się, że szczeble poręczy będą odpowiednio ścisłe, tak aby dziecko nie mogło się między nimi przecisnąć. Dodatkowo możesz wyposażyć się w specjalne brami bezpieczeństwa, stanowiące świetnie uzupełnienie dla poręczy schodów, które uniemożliwiają dziecku przedostanie się do najbardziej niebezpiecznych miejsc w domu. Oczywiście, balustrady ze stali nierdzewnej mają tez swoje wady. Pierwszą jest wspomniany mniej atrakcyjny, bardziej surowy wygląd, a drug to uczucie zimna gdy ich dotkniemy, szczególnie gdy nie chcemy ogrzewać zbyt mocno naszego korytarzu. Opcjonalnym rozwiązaniem są balustrady wykonane z drewna. Tego typu elementy konstrukcyjne doskonale panują do jasnych korytarzy i balkonów, doskonale pasują tez do pomieszczeń pokrytych boazerią.

Główne zalety to bardziej atrakcyjny wygląd, niższa cena, a uczucie ciepła, gdy dotykamy poręczy zrobionych z drewna. Wady to przede wszystkim mniejsza solidność, konieczność impregnacji oraz niewskazane stosowanie drewnianych poręczy na przykład na balkonach, lub w innych miejscach narażonych na szkodliwe warunki atmosferyczne.