Mimo, że czasy, w których banki udzielały kredytów mieszkaniowych mamy już za sobą, a czasy dofinansowania do zakupu nieruchomości w programach takich jak bardzo modne kilka lat temu „Mieszkanie dla Młodych” minęły, to wciąż mamy szansę na realizację swoich marzeń o własnych czterech kątach bez konieczności ponoszenia dużych nakładów finansowych. Dziś opowiadam o tym, jak uzyskać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego.

Zakup domu krok po kroku

duży dom na sprzedaż w tczewieCo ciekawe, kredyty na zakup domu lub mieszkania nie wymagają od pożyczkobiorcy posiadania wpisów w historii kredytowej. Oczywiście, regularnie spłacane nawet niewielkie zobowiązania, takie jak np. raty za urządzenia RTV i AGD czy dobrze obsługiwany limit w koncie osobistym bądź karta kredytowa dobrze wpływają na naszą wiarygodność, to tak zwany „zerowy BIK” nie przekreśla naszych szans na uzyskanie takiej formy finansowania. Niewiele osób wie, że zakup nieruchomości na kredyt wcale nie musi wiązać się z koniecznością wniesienia wkładu pieniężnego, ponieważ bank spokojnie może zabezpieczyć się także na innej nieruchomości, będącej nawet własnością osoby trzeciej. Kiedyś w finansach operowano nawet terminem „żyranta” czy też „gwaranta”, który niejako przystępował do kredytu wraz z wnioskodawcą, natomiast w tym momencie osoba, na nieruchomości której ustanowiona zostanie hipoteka jest po prostu dostawcą zabezpieczenia. Pamiętam, jak kilka lat temu moja przyjaciółka wystawiała duży dom na sprzedaż w Tczewie w województwie pomorskim. Jej kupcami była młoda para, oboje jeszcze przed 25 rokiem życia. Przy uzyskaniu kredytu pomogli im rodzice, którzy zdecydowali, żeby pieniądze, które odłożyli na wkład do hipoteki przeznaczyli na remont, natomiast oni zaoferowali swoją działkę jako zabezpieczenie do kredytu. Niestety na początku nie obyło się bez komplikacji, ponieważ działka miała przeznaczenie rekreacyjne. Aby ocalić plan zakupu domu dla młodych, postanowiliśmy doradzić im przekształcenie formy przeznaczenia z działki rekreacyjnej na budowlaną, ponieważ tylko w ten sposób można było prawomocnie ustanowić na niej zabezpieczenie.

Oczywiście trzeba było liczyć się z tym, że cały proces trwał odrobinę dłużej niż normalnie, jednak kilka miesięcy później gromadzone były już dokumenty do wniosku. Jeżeli masz taką możliwość i chcesz skorzystać z takiej formy zabezpieczenia przy zakupie domu lub mieszkania, pamiętaj aby przygotować właściwą księgę wieczystą dla nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie oraz nie starszy niż 3 miesiące wypis i wyrys a także decyzję o warunkach zabudowy, o którą możesz poprosić w miejscowym urzędzie gminy.