Zburzenia nastroju i postrzegania świata coraz częściej dotykają mieszkańców naszego globu. Winne jest szybkie tempo życia i niepewność jutra, duże znaczenie mają też zaburzone relacje między ludźmi. Dlatego też wiele osób w kryzysowych sytuacjach decyduje się odwiedzić specjalistę i u psychiatry szukać pomocy. To słuszny wybór, bowiem dzisiejsza farmakologia doskonale radzi sobie z zaburzeniami lękowymi i obniżonym nastrojem.

 Niezawodne leczenie depresji

 Psychiatra zna wiele leków, doskonale radzących sobie ze smutkiem, melancholią i przygnębieniem. Od dawna wiadomo, że depresję wywołują niedobory lub nadmiar niektórych substancji w mózgu, leki mają za zadanie przywrócić ich właściwy poziom. Podnoszą poziom serotoniny lub poprzez inhibicje wychwytu zwrotnego sprawiają, że jest dłużej dostępna dla receptorów. Skuteczne najnowsze leki na depresję nie wymagają skuteczne najnowsze leki na depresjędługiego czasu, by odpowiednio zadziałać. Jeszcze w latach osiemdziesiątych medykamenty potrzebowały kilku tygodni, by odpowiedni zadziałać. W tym czasie z pacjentem mogło się stać wszystko, a nasilenie objawów choroby w początkowym okresie leczenia było normą. Dziś nowoczesne leki działają praktycznie od pierwszej dawki. Nie wymagają osłony w postaci beznodiazepin. Doskonale regulują sen. Mają również wiele zastosowań off-label. Idealnie nadają się do leczenia bulimii – napadów obżarstwa, dzięki czemu. Ich działanie nie ogranicza się jednak tylko do dającej błogość i zadowolenie serotoniny. Są leki, modulujące poziom dopaminy lub noradrenaliny. Mają to do siebie, że oprócz poprawy nastroju dają również napęd do życia i działania, coś, z czym wiele osób chorych na depresję ma ogromny problem. Są również leki typowo receptorowe, pobudzające określone miejsca w mózgu lub blokujące je. Takie działanie również wpływa stabilizująco na humor i nastrój. Nowoczesne leki pozbawione są wielu skutków ubocznych, jakie miały ich starsze odpowiedniki.

 

Dzisiejsza psychiatra jest w stanie bez problemu zając się chorym pacjentem. Współczesna farmakologia nie powoduje zaburzeń hormonalnych, nie podnosi poziomu prolaktyny, nie zamyka chorego w czterech ścianach swojego mieszkania. Leki, co ważne, nie są drogie, a dzięki ich skuteczności, nie ma potrzeby używania ich przez wiele lat.