Właściciele pól uprawnych i sadów wiedzą, że nawożenie uprawianych roślin jest koniecznością. Na tak dużej przestrzeni nawożenie może odbywać się jedynie z pomocą specjalnych urządzeń zwanych rozrzutnikami do nawozu. Wybór konkretnego rozsiewacza nie jest prosty, ponieważ producenci oferują nam szereg maszyn mających ułatwić nam pracę. Wśród nich są zarówno rozrzutniki zawieszane, jak i te zaopatrzone we własne koła. Dość spore są też różnice w cenach poszczególnych urządzeń.

Rodzaje i specyfika rozsiewaczy do nawozów

rozsiewacz nawozówGłówny podział rozrzutników do nawozów dotyczy urządzeń jedno i dwutalerzowych. Rozsiewacz nawozów jednotalerzowy (inaczej jednotarczowy lub lejek) jest sporo tańszy od modelu dwutalerzowego i jest to jego główna zaleta. Urządzenie to nie jest proste w obsłudze, dlatego jeśli nie posiada się żadnego doświadczenia z siewnikami do nawozów, może stanowić wyzwanie. Rozsiewacz nawozów jednotarczowy wymaga bowiem bardzo precyzyjnej regulacji, w zależności od rodzaju stosowanego nawozu i jego granulacji. Jest on także nieco trudniejszy w operowaniu i czasem nie jest łatwo uzyskać pożądany efekt pracy. Maszyny te są jednak polecane w przypadku niewielkich gospodarstw, gdzie plony nie są przeznaczone na zysk, a na własne potrzeby. Wtedy nie ma większego sensu inwestować w dużo droższy model dwutalerzowy. Rozsiewacz dwutarczowy natomiast pozwala na dużo bardziej precyzyjną regulację, dzięki czemu będziemy bardziej zadowoleni z efektów pracy. Dzięki bardziej zaawansowanej technologii praca z tym urządzeniem jest znacznie łatwiejsza. Model ten wyposażony jest w system zmian talerzy, dzięki czemu istnieje możliwość dużej regulacji szerokości roboczej. Na tą właśnie regulację warto zwrócić uwagę podczas zakupu urządzenia. Maszyny te często posiadają też inną użyteczną opcję, jest to system siewu granicznego. Dzięki niemu nawet przy granicy działki nawóz będzie rozprowadzony równomiernie.

Na jakie cechy zwrócić uwagę podczas wyboru rozrzutnika do nawozów? Niestety nasze możliwości finansowe będą determinowały wybór urządzenia, jednak przed zakupem warto sprawdzić pojemność siewnika, łatwość obsługi oraz możliwość regulacji szerokości roboczej, co zdecydowanie ułatwi pracę z urządzeniem. Jeśli nasze gospodarstwo ma charakter zarobkowy lepiej postawić na precyzyjny model dwutarczowy.