Ze względu na niekorzystną lokalizację, wielu właścicieli gospodarstw w Polsce nie może sobie pozwolić na podłączenie do kanalizacji. Na szczęście dla kanalizacji istnieje kilka alternatyw. Szczególnie popularne stały się ostatnio przydomowe oczyszczalnie, oczyszczające nieczystości samodzielnie.

Zalety przydomowych oczyszczalni ścieków

oczyszczalnia ścieków z ŁodziPodłączenie do instalacji wodno-kanalizacyjnej jest niezmiernie wygodne, ale nie zawsze jest możliwe. Główne przeszkody przed podłączeniem do tej instalacji to niekorzystna lokalizacja oraz niekorzystne ukształtowanie terenu na działce. Do niedawna jedyną alternatywą dla instalacji kanalizacyjnej było szambo które, jak wszyscy wiemy, nie jest rozwiązaniem zbyt wygodnym. Znacznie lepiej sprawdzi się przydomowa oczyszczalnia ścieków z Łodzi. Dlaczego? Bo tego typu instalacje, o ile oczywiście zostaną założone przez profesjonalistów, nie odbiegają mocno wygodą korzystania od kanalizacji. Konstrukcja instalacji przydomowej może nieco przypominać szambo – również w takiej instalacji istnieje specjalny zbiornik na nieczystości. W przeciwieństwie jednak do szamba, w oczyszczalniach przydomowych zbiornik ten służy nie do magazynowania nieczystości, ale do ich neutralizacji. W przydomowych oczyszczalniach zazwyczaj korzysta się z chemicznych lub biologicznych metod oczyszczania ścieków, albo też ich połączenia. W takim wypadku ścieki neutralizują się na skutek naturalnych mechanizmów, polegających na rozwarstwianiu się wody na tą, która nadaje się do wykorzystywania od tej, gdzie zgromadzona jest największa ilość nieczystości w formie zawiesiny. Wspomagająco, do zbiornika takiej oczyszczalni mogą być dodawane różne substancje chemiczne, które przyśpieszają proces rozkładania ścieków i eliminują brzydkie zapachy. Przydomowe oczyszczalnie, podobnie jak szamba, wymagają regularnych prac konserwacyjnych, ale znacznie rzadziej niż w przypadku szamb. Dzięki temu, koszty eksploatacji instalacji przydomowej oczyszczającej ścieki są znacznie niższe niż w przypadku szamba, a same koszty założenia takiej instalacji szybko się zwracają.

Jeżeli nie ma możliwości podłączenia do kanalizacji, trzeba poszukiwać alternatyw. Ważne, by wybrana alternatywa wygodą korzystania nie odbiegała znacznie od korzystania z instalacji kanalizacyjnej. Przykładem może być przydomowa oczyszczalnia ścieków.