W każdym domu niezbędny do jego funkcjonowania jest prąd, czyli energia elektryczna. Produkuje ją elektrownia powszechnie nazywana zakładem energetycznym. Do domów, które są w trakcie budowy prąd najlepiej podłączyć na etapie stanu surowego zamkniętego. Przewody elektryczne umieszcza się bowiem w szczelinach pomiędzy pustakami lub bloczkami. Dopiero po zamontowaniu instalacji elektrycznej można zająć się wykończeniem wnętrz.

Potrzebny będzie schemat instalacji elektrycznej

instalacje elektryczne krakówZanim będzie można przystąpić do rozprowadzenia instalacji po nowo budowanym domu potrzebny będzie jej dokładny schemat, czyli projekt. Oczywiście to wszystko przy założeniu, że działka jest już przyłączona do zakładu energetycznego i można z prądu na działce korzystać. Projekt instalacji musi zostać wykonany przez profesjonalnego elektryka posiadającego odpowiednie uprawnienia. Można też znaleźć firmę, która projektuje i montuje instalacje elektryczne Kraków jest miastem, w którym działają dziesiątki profesjonalnych firm elektrycznych. Samo tworzenie schematu instalacji może przebiegać na dwa sposoby. Można taki schemat narysować na podstawie projektu budowlanego albo podczas oględzin budowanego domu. Ten drugi sposób jest najłatwiejszy, bo inwestor może od razu wskazać palcem, gdzie powinny zostać umieszczone punkty elektryczne. Chodzi o to, w których miejscach umieszczone będą gniazdka elektryczne czy włączniki świateł. Wskazanie takich punktów wymaga od inwestora przygotowanej wstępnie koncepcji urządzenia wnętrz. Ponieważ gniazdka elektryczne będą musiały zostać umieszczone odpowiednio do sprzętów elektrycznych, które w danym pomieszczeniu będą funkcjonować. Po sporządzeniu dokładnego projektu pozostaje jedynie wykonanie wszystkich prac instalacyjnych. Trwają one kilka dni i kończą się zaplombowaniem licznika przez pracownika zakładu energetycznego.

Planując budowę domu warto odpowiednio wcześnie postarać się o uzyskanie przyłącza elektrycznego do działki budowlanej. Bo trzeba wiedzieć, że na załatwienie formalności w tym zakresie można potrwać nawet rok. O ile firmy budowlane do budowy domu obejdą się bez prądu, o tyle będzie on konieczny do wykończenia domu i wprowadzenia się do niego. Nie można zacząć prac remontowych, jeśli nie jest położona elektryka.