Kremacja to alternatywa dla tradycyjnego pogrzebu, na który decyduje się coraz większa liczba osób. Niejednokrotnie zdarza się, że wolą zmarłego było właśnie skremowanie zwłok po śmierci. Na terenie Polski w wielu dużych miastach można znaleźć profesjonalne i nowocześnie wyposażone krematoria, często są łączone z zakładami pogrzebowymi. Pozwala to na załatwienie wszystkich ważnych kwestii w jednym miejscu. Należy pamiętać, że w przypadku wyboru kremacji, pogrzeb odbędzie się dopiero po kilku tygodniach od zgonu. Tyle bowiem trwa przygotowanie i spalenie zwłok.

Czy kremacja zwłok jest droga?

kremacje zwłok w warszawieNiektórzy błędne sądzą, że kremacja to dosyć kosztowna usługa zarezerwowana jedynie dla bogatych i znanych osób. Nic bardziej mylnego! Przykładowo kremacje zwłok w Warszawie kosztują tyle, ile cena całego pogrzebu tradycyjnego. Pamiętajmy, że w takim przypadku odchodzą nam koszty m.in. trumny, przygotowania oraz ubioru i obuwia zmarłego oraz czy niesienia trumny. Oczywiście każde krematorium proponuje inny zakres cenowy, jednak porównując je do cen sprzed kilku lat, to okazuje się, że kremacje są dostępne niemal dla każdego. Oczywiście dodatkowy koszt to zakup urny. Tutaj także można postawić na nieco tańsze, jak i droższe modele. Klienci mają bowiem do wyboru urny wykonane z m.in. drewna (najtańsza opcja), metalu czy ceramiki. Dobrze wybrać się do zakładu, w którym działa także krematorium, ponieważ możemy liczyć na fachowe doradztwo w organizacji całej ceremonii. W momencie utraty bliskiej osoby i załatwiania tych wszystkich formalności z pewnością nie jest nam łatwo, dlatego przyda się wsparcie doświadczonych osób, które są też w stanie określić termin spalenia zwłok. To ważna informacja dla rodziny oraz księdza, aby zorganizować pogrzeb.

Bez względu na nasze przekonania, warto spełnić prośbę naszego bliskiego, jeśli właśnie zażyczył sobie kremacji zwłok. Dla wielu osób jest to bardzo ważne, a dla innych konieczne, m.in. ze względu na względy medyczne. Pamiętajmy, jednak że urny nie możemy samodzielnie transportować, czy też (jak to w niektórych krajach bywa) rozsypywać prochu w dowolnym miejscu w górach, nad morzem czy na podwórku. Warto sprawdzić dokładnie obowiązujące przepisy w kraju, w którym mieszkamy dotyczące właśnie obchodzenia się z urną i prochami.