Lekkoatletyka to królowa sportów i nie jest to stwierdzenie na wyrost, bowiem każdy, kto trenuje choć jedną z dyscyplin, wliczonych w jej poczet, doskonale wie, że osiągnięcie mistrzostwa to praca obliczona nie na rok czy dwa, lecz na długie lata.

Kiedy używać kolców lekkoatletycznych?

solidne kolce lekkoatletyczneW lekkoatletyce jest jednak tak samo, jak w innych sportach więc bez dobrego sprzętu ani rusz. Natomiast, o ile koszulki czy spodenki mają drugorzędne znaczenie, tak odpowiednie obuwie pełni kluczową rolę. Jest tak, ponieważ większość zawodów lekkoatletycznych odbywa się na specjalnej nawierzchni, na której przyczepność, jest najbardziej istotnym elementem. Trzeba też wiedzieć, że jeżeli miejsce zawodów sportowych jest bieżnia nieosłonięta dachem, to deszcz pada na nią, choć nie wsiąka, ale jednak tarcie się zmniejsza, toteż dobre kolce lekkoatletyczne sprawdzą się nawet na takiej nawierzchni. Dobre obuwie do lekkiej atletyki również optymalnie stabilizuje stopę, dzięki czemu minimalizuje się możliwość urazów stawów skokowych, kolan oraz bioder. Solidne kolce lekkoatletyczne wcale nie muszą, a wręcz nie powinny, być ciężkie, albowiem każdy dodatkowy gram, może przesądzić o końcowym wyniku. Tego rodzaju obuwie jest też wentylowane, dzięki czemu stopa jest naturalnie schładzana i mniej się poci. Warto też dodać, że dzięki odpowiedniemu systemowi wentylacji, do kolców, nie jest wymagane zakładanie skarpetek. Jeżeli chodzi o koszt dobrych butów tego rodzaju to możemy je kupić już za około sto pięćdziesiąt-dwieście złotych. Natomiast kolce z najwyższej półki to wydatek od czterystu do sześciuset złotych. Zauważyć jednak należy, że najdroższy sprzęt dedykowany jest zawodowcom, którzy w pełni potrafią wykorzystać jego potencjał, natomiast zakup takich butów przez kogoś, kto lekkoatletykę uprawia amatorsko nie jest konieczne. Największy wybór obuwia sportowego tego rodzaju znaleźć można w najpopularniejszych sklepach internetowych.

Właściwie dobrane buty pełnią kluczową rolę nie tylko w bieganiu na krótkich i długich dystansach, ale także w innych dyscyplinach, jak skok w dal, skok o tyczce czy też rzut oszczepem. Bowiem w każdym z nich, przyczepność oraz optymalna stabilizacja stopy, jest czymś, bez czego można zapomnieć o dobrych wynikach.