Rozmawiając z drugą osobą na ważny dla nas temat, każdy miał czasem wątpliwości, czy dana osoba mówi prawdę, czy próbuje wprowadzić nas w błąd. Każdy kłamie i jedni robią to częściej, a inni rzadziej, jednak jest to powszechne zjawisko. Kłamią dzieci, rodzice, osoby uzależnione czy nawet przestępcy. Jednak nie każdy wymaga sprawdzenia tego przy użyciu wariografu.

Kto może skorzystać z wariografu?

czy wariograf jest wiarygodnym narzędziemPrawdomówność najczęściej oceniamy na podstawie wiarygodności przekazywanych informacji i zachowania. Osoby, które kłamią, często wykonują nerwowe ruchy, czasem tiki nerwowe lub uciekają wzrokiem od rozmówcy. Jeżeli dana osoba nauczy się nad tym panować, to może być nieco trudniej ocenić czy mówi ona prawdę czy też nie. Jednak są pewne narzędzia, które pozwalają na ocenę tego niemalże ze stu procentową pewnością. Jeżeli zastanawiamy się czy wariograf jest wiarygodnym narzędziem do ustalenia przebiegu przeszłych zdarzeń, to powinniśmy być o to spokojni. Obecnie jest on jedną z najskuteczniejszych metod w ustalaniu wiarygodności badanych osób. Przeważnie wykrywacz kłamstw wykorzystuje się do wskazania podejrzanego o kradzież lub przestępstwo albo wykazania czy zdrada miała miejsce. Profesjonalnie przeprowadzone badanie wykrywaczem kłamstw pozwala na ustalenie prawdy i powiązanego z nią śladu pamięciowego w obrębie danego zdarzenia mającego miejsce w przeszłości. Można je sfinalizować wyłącznie w oddziałach Instytutu Badań Wariograficznych, które znajdują się aż w dwudziestu siedmiu miastach. Korzystają z niego osoby prywatne, firmy a także instytucje państwowe takie jak sądy. Badania są prowadzone w przeróżnych celach, a najpopularniejsze z nich. to wykrycie sprawcy kradzieży domowej, oczyszczenia się z fałszywych zeznań czy sprawdzenie lojalności i uczciwości pracowników. W takiej sytuacji, wariograf jest niezastąpionym narzędziem.

Na wykonanie badania wariografem, trzeba wyrazić zgodę. Każdy przed jego rozpoczęciem jest dokładnie instruowany na temat jego przebiegu. W ciągu trwania badania, konieczne jest nieruchome siedzenie z podłączonymi do ciała specjalnymi kabelkami, które między innymi badają tętno. Już od wielu lat jest to jedna z najskuteczniejszych metod na wykrycie kłamstwa. Koszt wykonania badania, to około tysiąc złotych.