Ostatnio robiłam duże porządki w domu. Sama nie wiedziałam, ile mam różnych szpargałów pochowanych, gdzieś po kątach mieszkania. Zdziwiło mnie przede wszystkim to, że mam w domu dużą ilość sznurka bawełnianego. Pamiętałam, że kiedyś kupowałam go mojej córce do robienia różnych prac plastycznych w przedszkolu, ale nie wiedziałam, że aż tyle go zostało. Szkoda mi było go wyrzucić, gdyż był bardzo dobrej jakości, dlatego zaczęłam zastanawiać się, do czego mogłabym go wykorzystać.

Cechy wytrzymałego sznurka bawełnianego

sznurek bawełnianyZaczęłam szukać w internecie informacji na temat tego do czego może przydać się sznurek bawełniany. Okazało się, że takie sznurki ze względu na swoje właściwości są niezwykle uniwersalne i mogą służyć do wykonania wielu przydatnych w domu akcesoriów. Sznurki bawełniane są niezwykle miękkie i delikatne, dlatego najczęściej wykorzystuje się je do szydełkowania ubrań i dodatków odzieżowych. Należy tylko dokupić szydełko o odpowiedniej wielkości oczek. Najczęściej sznurki bawełniane nadają się do szycia na szydełku od 8 do 12 milimetrów lub drutów od 10 do 15 milimetrów. Wszystko zależy od grubości sznurka. Ja jednak zdecydowałam się wykorzystać moje sznurki bawełniane do innych celów. Przeczytałam, że można je wykorzystać do uszycia oryginalnych podkładek na stół. Większość sznurków bawełnianych posiada poliestrowe wypełnienie, dzięki czemu są one sprężyste i miękkie. Im gęściej tkany sznurek bawełniany tym większą posiada elastyczność. Sznurki bawełniane dostępne są w wielu kolorach i odcieniach. Najczęściej są barwione do uzyskania odpowiedniego, jednolitego koloru, jednakże bawełna posiada dużą absorpcję barwników, dlatego nawet po wielu praniach kolor nie zmywa się, ani nie blednie. Ja miałam do dyspozycji bawełnę w kilku kolorach, dlatego zdecydowałam się zrobić wielokolorową podkładkę na stolik w mieszkaniu.

Taka podkładka okazała się bardzo praktyczna i komfortowa, ponieważ bawełna nie ślizga się po gładkich tworzywach i podkładka dobrze przylegała do stołu. Tak się rozochociłam, że po skończeniu się zapasów sznurka bawełnianego, który miałam w domu postanowiłam dokupić jego większą ilość i dalej szyć z niego różne dodatki do mieszkania. Sznurek bawełniany jest bardzo tani i łatwo dostępny w pasmanteriach.