Jeśli chodzi o systemy chłodnicze mogą faktycznie zaoszczędzić pieniądze, obniżając rachunki za energię! Ale zanim zagłębimy się w szczegóły, ważne jest, aby wiedzieć, jakie elementy składają się na podstawowy cykl. Należą do nich czynnik chłodniczy, sprężarka, skraplacz i parownik. Oceniając system chłodniczy, należy wziąć pod uwagę współczynnik efektywności (COP). Ten stosunek pokazuje, jak skutecznie system chłodniczy jest w stanie usunąć ciepło. Poniżej znajdują się niektóre z kluczowych elementów. 

Źródła wydajności systemów chłodniczych

najlepsze systemy chłodniczeGłównym elementem układu chłodniczego jest sprężarka. Jej rolą jest tłoczenie czynnika chłodniczego wokół elementów systemu. Czynniki chłodnicze dostają się do układu w stanie pary o niskim ciśnieniu i nasyceniu, a następnie szybko rozprężają się w gorący gaz. Po zwolnieniu tego ciśnienia czynnik chłodniczy powraca do stanu ciekłego i jest schładzany. Zmniejsza się jego entalpia i entropia. Sprężarki spiralne są rodzajem sprężarek wyporowych. Działają poprzez zmniejszenie objętości czynnika chłodniczego. Sprężarki spiralne są coraz częściej stosowane w systemach klimatyzacyjnych i chłodniczych. Są również bardzo wydajne i łatwe w utrzymaniu. Sprężarki spiralne są również bardzo kompaktowe, dzięki czemu idealnie nadają się do stosowania w lodówkach i zamrażarkach. Sprężarki te są stosowane zarówno w komercyjnych, jak i przemysłowych systemach chłodniczych. Są wykorzystywane przez najlepsze systemy chłodnicze. W przeciwieństwie do systemów napędzanych sprężarką, chłodzenie oparte na skraplaczu polega na wymianie ciekłego czynnika chłodniczego między parownikiem a komorą przechowywania. Stały ogranicznik zapobiega nadmiernemu ciśnieniu skraplacza i może pomóc zminimalizować ryzyko przeciążenia silnika sprężarki chłodniczej. Stały ogranicznik może być wystawiony na działanie czystej cieczy lub mieszaniny cieczy i gazu.

Parownik to wężownica, która usuwa ciepło z układu chłodniczego. Cewki te są zwykle połączone z systemem podwójnego dystrybutora. Parownik jest zasilany czynnikiem chłodniczym przez pojedynczy dystrybutor, gdy ciśnienie po stronie wysokiego ciśnienia przekracza wcześniej określony poziom, a dzięki zastosowaniu dwóch dystrybutorów, gdy ciśnienie po stronie wysokiego ciśnienia jest poniżej określonego poziomu, ciśnienie po stronie niskiego ciśnienia jest utrzymywane.