Gaz pieprzowy był jednym z najbardziej popularnych narzędzi obronnych, głównie za sprawą jego skuteczności i łatwości użycia. Do prawidłowego użycia gazu obezwładniającego nie było bowiem wymagane żadne pozwolenie lub doświadczenie, dlatego też był on dostępny dla prywatnych użytkowników, szukających narzędzi do zwiększenia bezpieczeństwa niemal od ręki.

Nowoczesny gaz obezwładniający

efektywny gaz pieprzowyNie każdy gaz był jednak rekomendowany przez specjalistów samoobrony i funkcjonariuszy mundurowych, znacznie częściej wykorzystujących takowe w faktycznych sytuacjach zagrożenia. Gazy w aerozolu były szczególnie odradzane, zwłaszcza jeśli użytkownik nie miał żadnego doświadczenia w ich używaniu. Znacznie częściej polecany był bezpieczny i efektywny gaz pieprzowy w formie żelu, dostępny w bardzo wielu profesjonalnych sklepach z artykułami bezpieczeństwa. Był on o wiele wygodniejszy w użyciu dla osób niedoświadczonych, gdyż rozpylony gaz nie mógł być skierowany na użytkownika podmuchem wiatru, oraz był bardzo trudny do usunięcia po zaaplikowaniu. Gęsta konsystencja substancji nośnych pozwalała również na znacznie częstsze użycie gazu przed wyczerpaniem zbiornika. Gazy pieprzowe przeznaczone dla użytkowników cywilnych były sprzedawane w niewielkich dozownikach, często upodobnionych wyglądem do butelek z kosmetykami. Z racji małych rozmiarów, mogły być łatwo dobyte i użyte w sytuacji zagrożenia, oraz wygodnie przenoszone w każdej kieszeni czy torebce. Dla zminimalizowania możliwości przypadkowego naciśnięcia wyzwalacza, gazy były wyposażane w blokady, podobne do tych posiadanych przez kosmetyki lub dozowniki środków czystości, łatwe do odblokowania ruchem jednego palca. Kilka odmian mogło uchodzić również za zawieszki do pasów czy breloki do kluczy, choć należały one do gazów jednorazowego użycia.

Żelowe gazy, produkowane najczęściej przez bardziej renomowanych producentów wyposażenia obronnego, posiadały również o wiele silniejsze, a tym samym skuteczniejsze, substancje drażniące. Nawet niewielka ilość gazu mogła obezwładnić dowolnego napastnika na co najmniej piętnaście minut, a efekty najsilniejszych odmian utrzymywały się nawet przez cztery godziny. Nie stanowiły one jednak zagrożenia dla zdrowia, a ich użycie było bardzo często najskuteczniejszą metodą obrony przed napaścią.